Niezwykły okaz uchwycony w Beskidach. "Wiemy o nim niewiele"
"W końcu i nam udało się uchwycić dzikiego mruczusia" - oznajmili w poście na Facebooku przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego. Na wideo z fotopułapki można zobaczyć jednego z najsłabiej poznanych kotów w Polsce.
"Dziki mruczuś", jak pieszczotliwie nazwali go przyrodnicy, to żbik. Jest to pierwszy raz, kiedy udało się uchwycić tego leśnego kota na fotopułapce na Babiej Górze. W poście dowiadujemy się, że jest jednym z najsłabiej poznanych kotów w Polsce.
Żbik - wyjątkowy kot uchwycony na fotopułapce
"Wiemy o nim niewiele, bo jak każdy z nas wie, koty lubią chodzić własnymi ścieżkami, a żbik ma to opanowane do perfekcji" - czytamy pod filmem. "Jego burkowate umaszczenie przypominające kota domowego wprowadza w dość duże zamieszanie i nie łatwo o pomyłkę".
Pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego tłumaczą, że żbik jest nieco większy od kota domowego, jego sierść jest gęsta i jedwabista, posiada charakterystyczne delikatne pręgi na bokach ciała, kończynach i ogonie, a także nieco ciemniejszy pasek biegnący wzdłuż grzbietu, ogon gruby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Wyjątkowy region Chorwacji. "Tam nie może brakować atrakcji"
Zwierzęta te prowadzą samotny, zazwyczaj nocny tryb życia, zamieszkując gęstwiny lasów. Z powodu bardzo skrytego życia ich rozpoznanie, liczebność, występowanie jest bardzo trudne do określenia.
Jak przyznają przyrodnicy, dotychczasowe dane o występowaniu gatunku pochodziły z polowań, obserwacje były sporadyczne, czasami niewiarygodne, a zastosowanie fotopułapek daje możliwość potwierdzenia jego obecności.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
"Z początkiem czerwca ducha lasu udało się zarejestrować na fotopułapkę BgPN. Jest to pierwsza tego typu dokumentacja parkowa, która przemawia, że jest to żbik, ponieważ osobnik na nagraniu posiada wszystkie cechy morfologiczne, które są typowe dla żbika" - czytamy w poście.
W 1952 roku żbik został wpisany na listę gatunków objętych całkowitą ochroną i po dzień dzisiejszy podlega ścisłej ochronie gatunkowej.
Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 r. i obejmuje całą okolice najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m npm). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Góra przyciąga rzesze turystów.
Źródło: Babiogórski Park Narodowy, PAP