Nowa usługa na poczcie. Coś dla osób, które kochają podróże
Bilety na autobus do kupienia na poczcie? Pilotażowy projekt wprowadza FlixBus we współpracy z Pocztą Polską. Oznacza to, że od teraz podróże będzie można zaplanować, kupując znaczki czy nadając przesyłki.
Bilety na połączenia autobusowe realizowane przez FlixBus można już kupić w 444 placówkach Poczty Polskiej, m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.
Podróż zaczyna się... na poczcie
W poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej Poczty Polskiej i FlixBusa poinformowano o rozpoczęciu współpracy obu podmiotów. W jej ramach rozpoczęto już program pilotażowy zakupu biletów na połączenia oferowane przez przewoźnika w placówkach poczty.
Zakup możliwy będzie w m.in. Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Zabrzu, Chorzowie, Częstochowie, Bielsku-Białej, Radomiu i Tarnowie. Wykaz placówek dostępny jest na stronie przewoźnika, a każda z nich posiada specjalne oznaczenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najpiękniejszy jarmark w całej Europie. Znajduje się w Polsce
Po podejściu do okienka oznaczonego logo FlixBusa klient określi cel podróży, datę oraz inne istotne dla niego szczegóły podróży (informacje dotyczące bagażu, liczby pasażerów, preferowanego miejsca itp.), które pracownik poczty wprowadzi do systemu rezerwacji FlixBusa. Wyniki wyszukiwania przekazane zostaną klientowi wraz z ceną rezerwacji.
Po wybraniu przejazdu dokonana zostanie w systemie rezerwacja podróży. Pasażer zapłacić będzie mógł gotówkowo lub bezgotówkowo. Po opłaceniu rezerwacji, jej potwierdzenie nastąpi automatycznie i zostanie wysyłane na adres e-mail klienta, a na jego życzenie może też zostać wydrukowane.
Poczta Polska przekształca się
Obecny na konferencji prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz poinformował, że współpraca ta jest częścią realizacji planu transformacji poczty.
- Jest to pierwszy raz, kiedy po ogłoszeniu planu transformacji pokazujemy konkret. Jest konkretny partner, z którym rozwijamy biznes - powiedział. Zapewnił, że poczta ma "kilkanaście takich projektów".
Plan transformacji poczty przewiduje przekształcenie jej - jak informował Mikosz w rozmowie z PAP w listopadzie - w "nowoczesną firmę kuriersko-detaliczno-finansowo-cyfrową".
Plan transformacji zakłada również optymalizację zatrudnienia, by odbiurokratyzować pocztę. W sierpniu spółka poinformowała, że w ramach Programu Dobrowolnych Odejść, kierowanego głównie do pracowników wsparcia, w tym administracji, chce zredukować zatrudnienie o ok. 15 proc. Jeśli wytypowany do programu pracownik przyjmie ofertę, otrzyma równowartość 12 pensji, a po podpisaniu stosownego porozumienia, kolejnego już dnia może podjąć inną pracę, zachowując świadczenie gwarantowane w ramach PDO.
Poczta Polska w pierwszym półroczu tego roku odnotowała ponad 300 mln zł straty, która według obecnego prezesa spowodowana jest błędami i zaniechaniami z poprzednich lat.
Poczta Polska to spółka Skarbu Państwa, największy operator pocztowy na rynku krajowym. Zatrudnia ok. 62 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całym kraju.
Źródło: PAP