Nowa wyspa. Powstała po wybuchu wulkanu
Na Pacyfiku, w środkowej części archipelagu Tonga, pojawiła się nowa wysepka. Powstała ona w wyniku erupcji jednego z podwodnych wulkanów. Z upływem kolejnych dni od wynurzenia się, zwiększała swoje rozmiary. Teraz jest już widoczna nawet z kosmosu.
Wyspy Tonga zlokalizowane są pomiędzy Nową Zelandią, a Hawajami. Z kolei nowo powstała wysepka, której nie została jeszcze nadana żadna nazwa, znajduje się na południowy zachód od Late Island, na północny wschód od Hunga Tonga-Hunga Ha’apai i na północny zachód od Mo’unga’one. Położona jest więc samotnie, na otwartym oceanie.
Wybuchł podwodny wulkan
Charakterystyczną cechą południowo-zachodniej części Pacyfiku jest największe zagęszczenie podwodnych wulkanów. W niedzielę 10 września, w rejonie góry Home Reef doszło do erupcji jednego z nich. W ciągu 11 godzin od wybuchu z powierzchni wody wyłonił się niewielki skrawek lądu, zajmujący około trzy tys. metrów kwadratowych, powstały w wyniku kontaktu sączącej się lawy z wodą. W kolejnych dniach nowa wysepka powiększała swoje rozmiary. Po ponad dwóch tygodniach ma już około 24 tys. metrów kwadratowych oraz 10 metrów wysokości i jest już nawet dostrzegalna z kosmosu.
Specjaliści wyjaśniają, że nie jest pewne czy wyspa pozostanie na długo. Zdarza się, że powstałe w wyniku wybuchów podwodnych wulkanów wysepki szybko znikają, inne z kolei potrafią istnieć przez lata.
Zdjęcia tuż po wybuchu
Na Twitterze IFLScience pojawiło się zdjęcie satelitarne, wykonane tuż po wybuchu podwodnego wulkanu. Widać na nim unoszący się pył, a także wodę zabarwioną od lawy.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Eksperci z Tonga Geological Services poinformowali, że po wybuchu istnieje "niskie ryzyko dla ruchu lotniczego oraz mieszkańców Vava’u i Ha’apai". Natomiast załogom statków zalecono jednak, aby nie zbliżali się do nowej wysepki i pozostawali w bezpiecznej odległośći - około czterech kilometrów - do odwołania.
Źródło: Twitter/Radio ZET