Nowa Zelandia. Maorysi nie chcą, by antyszczepionkowcy używali ich tańca
Plemię Maorysów zaapelowało do antyszczepionkowców, by ci zaprzestali używać tańca wojennego haka "Ka Mate" do promowania swoich przekonań.
Antyszczepionkowcy w Nowej Zelandii wykonywali słynny taniec "Ka Mate" w czasie protestów przeciwko obowiązkowi szczepień i restrykcjom pandemicznym. To nie spodobało się członkom plemienia Ngati Toa, którego dawny wódz skomponował ten rytuał taneczno-wokalny około 1820 r.
Maorysi przeciwni używaniu tańca przez antyszczepionkowców
"Ngati Toa potępia użycie haki 'Ka Mate' do promocji przekazu przeciwnego szczepieniom na COVID-19" – napisał w oświadczeniu obecny dyrektor wykonawczy plemienia Helmut Modlik.
"Wielu naszych tupuna (przodków) straciło życie w poprzednich pandemiach (…) stawiamy absolutnie jasno, że szczepionki przeciw COVID-19 są najlepszą ochroną, jaką mamy, i jesteśmy oddani wsparciu naszej whanau (rodziny), by zaszczepiła się tak szybko, jak to będzie możliwe" – dodał Modlik.
Taniec haka "Ka Mate"
Haka to zbiorcza nazwa rytualnych, tradycyjnych tańców wykonywanych w rejonie Oceanu Spokojnego, szczególnie na Nowej Zelandii przez Maorysów. Istnieje wiele form haka, skomponowanych przez różne maoryskie plemiona na rozmaite okoliczności.
"Ka Mate" jest najbardziej znaną, ponieważ od dekad wykonują ją przed meczami zawodnicy reprezentacji narodowej Nowej Zelandii w rugby.
Na rytuał składa się wybijanie rytmu nogami i rękoma, budzące grozę okrzyki i przerażające miny.
Szczepienia w Nowej Zelandii
Liczba w pełni zaszczepionych Maorysów jest obecnie na poziomie 61 proc. 77 proc. z nich otrzymało pierwszą dawkę. Rząd ma kłopoty z przekonaniem do szczepienia części młodych Maorysów z powodu krążącej wśród nich dezinformacji na temat szczepionek.
Ogółem w Nowej Zelandii dwie dawki szczepionek przeciw COVID-19 przyjęło już ok. 81 proc. spośród osób kwalifikujących się do szczepienia mieszkańców.