Komitet UNESCO przedstawił właśnie listę nowych 26 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa. Obecnie na liście znajduje się aż 936 obiektów w 153 krajach: 725 kulturalnych, 183 przyrodnicze i 28 o charakterze mieszanym. My wybraliśmy najciekawsze z ostatnio wpisanych. Zobacz, które miejsca zasłużyły na to prestiżowe wyróżnienie!
Komitet UNESCO przedstawił właśnie listę nowych 26 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa. My wybraliśmy najciekawsze z nich. Zobacz, które miejsca zasłużyły na to prestiżowe wyróżnienie!
UNESCO objęło szczególną ochroną miejsce, w którym jak się przypuszcza, narodził się Chrystus, czyli Bazylikę Narodzenia w Betlejem. Została ona wybudowana w IV wieku naszej ery na miejscu groty, w której miał przyjść na świat Chrystus. W najbliższym czasie palestyńscy konserwatorzy zabytków chcą odnowić dach świątyni. Na listę UNESCO została także wpisana droga pielgrzymów prowadząca do bazyliki. Palestyńczycy liczą, że dzięki temu uda się także zdobyć pieniądze na odnowę całego centrum Betlejem.
pw/if
Skaliste wyspy Laguny Południowej, Palau
800 kilometrów na wschód od Filipin znajduje się archipelag Palau. Leżące w Oceanii i Mikronezji wyspy w swojej historii były własnością Niemiec, Hiszpanii czy Japonii. Po II wojnie światowej stanowiły terytorium powiernicze ONZ pod administracją USA do uzyskania niepodległości w 1994 roku. Na urokliwych wyspach Palau odbyła się 10. edycja programu „Robinsonowie”.
Jeziora Ounianga, Czad
Na liście UNESCO znalazł się także region 18 połączonych ze sobą jezior o łącznej powierzchni 62808 ha położonych na Saharze, na północno-zachodnim krańcu Czadu. Akweny stanowią niezwykle malowniczy krajobraz o intensywnych kolorach i wyrazistych kształtach. Cały obszar podzielony jest na dwie części: Ounianga Kebir i Ounianga Serir. Pierwszy z nich składa się z 4 jezior, z których największym jest Yoan o głębokości 27 metrów, zajmujące powierzchnię 358 ha. Druga grupa składa się z 14 akwenów, oddzielonych wydmami.
Wielki Meczet w Isfahan, Iran
UNESCO wpisało także na swoją listę najstarszy meczet w Iranie - Wielki Meczet, z którego słynie miasto Isfahan. Świątynia uważana jest za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów na świecie. Najbardziej zachwycające są jego malownicze zdobienia – cała budowla mieni się siedmioma kolorami: granatowym, żółtym, różowym, turkusowym, zielonym, białym i odcieniami oberżyny. Wewnątrz znajdują się dwie kopuły, których konstrukcja pozwala rozchodzić się dźwiękom tak, by były słyszalne w każdym zakątku meczetu. Komisja UNESCO doceniła niezwykłą architekturę meczetu, która kształtowała się i ewoluowała przez 12 wieków. Cały kompleks zajmuje powierzchnię 20 tys. m kw.
Park Narodowy Leńskie Słupy, Syberia, Rosja
Na liście znalazła się też niezwykła skalna kraina, czyli Park Narodowy Leńskie Słupy położony nad rzeką Leną, na Syberii, w Rosji. Naturalny skalny las powstał ok. 80 milionów lat temu. Filary składają się m.in. z kambryjskich wapieni, łupków i dolomitów, które pod wpływem działania czynników zewnętrznych przybrały fantazyjne kształty. Niektóre połączone są ze sobą naturalnymi skalnymi mostami. Lokalni mieszkańcy wierzą, że wśród nich mieszka Duch Gór.
Krajobrazy Rio de Janeiro, Brazylia
UNESCO doceniło także jedną z najpiękniej położonych metropolii świata - Rio de Janeiro. „Cidade Maravilhosa”, czyli Wspaniałe Miasto zostało wzniesione pośród granitowych wzgórz nad zatoką Guanabara. To właśnie oceaniczna zatoka i największy miejski las na świecie - Park Narodowy Tijuca, zostały uznane przez Komitet za największe walory miasta. Do najwspanialszych atrakcji można zaliczyć również górę Corcovado z pomnikiem Chrystusa. Na uwagę zasłużyła także słynna plaża Copacabana, doceniona za wkład w rozwój plenerowego życia kulturalnego miasta. Długie na 4 kilometry piaszczyste wybrzeże jest miejscem wielu imprez kulturalnych i sportowych. Rio de Janeiro może dodatkowo pochwalić się największym w Ameryce Południowej, 200-letnim ogrodem botanicznym pełnym nietypowych okazów.
pw/if