Trwa ładowanie...

Nowy kodeks pracy. Doczekamy się dłuższego urlopu i ekwiwalentu za pracę zdalną?

Rząd zapowiedział zmiany w kodeksie pracy, które mogą zostać wprowadzone w życie jeszcze w tym roku. Związkowcy chcą wydłużenia urlopu do 31 dni, z kolei pracodawcy pracy zdalnej na stałe. Co w przypadku osób, które nie wykorzystały dni urlopowych?

Plaża w SopociePlaża w SopocieŹródło: Getty Images
dijeojs
dijeojs

Już w przyszłym roku możemy się spodziewać dłuższych urlopów. Czy tak się stanie, okaże najprawdopodobniej w ciągu kilku nadchodzących miesięcy. W lutym zebrał się zespół prawa pracy, który omawiał niezbędne zmiany związane z wdrożeniem pracy zdalnej na stałe do kodeksu pracy, a także postulaty związkowców, którzy chcą wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 31 dni i rozpowszechnienia układów zbiorowych pracy.

"Wielka reforma obejmie praktycznie wszystkie dziedziny na styku biznesu, pracowników i polityki społecznej państwa. Szczegóły muszą jednak zostać najpierw uzgodnione przez związki zawodowe z organizacjami pracodawców i rządem" - informuje "Rzeczpospolita".

Praca zdalna – otrzymamy zwrot kosztów?

Jak natomiast przekazuje Gazeta Wyborcza, na chwilę obecną najpilniejszą sprawą wydaje się potrzeba uregulowania przepisów o pracy zdalnej.

dijeojs

W tym z pozoru tak prozaicznych, jak rekompensaty za koszty ponoszone przez pracownika w związku z pracą w domu – i to nie tylko w postaci amortyzacji prywatnego sprzętu komputerowego i innego związanego z pracą, ale i konkretne rachunki: dodatkowe zużycie prądu, wyższe rachunki za internet (gdy abonament jest limitowany) itp.

Niewykorzystany urlop – jakie zmiany w nowym kodeksie pracy?

Rząd zlecił specjalnej komisji kodyfikacyjnej złożonej ze specjalistów prawa pracy w randze profesorów opracowanie nowego kodeksu pracy. Jeden z projektów przewidywał, że niewykorzystany w terminie urlop przepadnie. Inny – dobrze zaopiniowany – równał wszystkich pracowników w prawie do urlopu w pełnym wymiarze – 26 dni, niezależnie od stażu pracy. Jednak może się okazać, że zostanie zatwierdzony jeszcze inny plan.

W połowie stycznia odżyła sprawa nowych regulacji w kodeksie pracy dotyczących urlopu wypoczynkowego. Na forum zespołów Rady Dialogu Społecznego związkowcy przypomnieli swój postulat. Chodzi o zrównanie wszystkich pracowników w prawach do urlopu o jednakowej długości; związkowcy postulują wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 31 dni i takiej jego długości wpisanie do nowego kodeksu pracy.

dijeojs

Bez względu na to, który wariant zostanie wybrany, możemy być spokojni o zaległe urlopy - nawet jeśli przepisy się zmienią na niekorzyść pracownika, to nigdy do tego stopnia, by niewykorzystane dni zasłużonego odpoczynku były bezpowrotnie utracone.

Źródło: PAP, Dziennik Gazeta Prawna

WIDEO: Urlopy do wydłużenia? "Solidarność" na tak, ale pod pewnymi warunkami

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dijeojs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dijeojs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj