Nowy przewoźnik na polskich torach. Leo Express zabierze pasażerów do Pragi
Od lipca będziemy mogli jeździć z Krakowa do Pragi pociągiem należącym do czeskiego przewoźnika. Leo Express to już kolejna zagraniczna firma, która oferuje usługi kolejowe w Polsce.
25.06.2018 | aktual.: 25.06.2018 15:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kilka prób wejścia na rynek
Okazuje się, że firma już kilkukrotnie starała się wejść do Polski z usługą przewozów kolejowych (dotychczas oferowała połączania autobusowe). Pierwszy wniosek złożyła w 2013 r. na obsługę trasy Warszawa-Praga, jednak nie uzyskała zgody. Za to na korzyść został rozpatrzony wniosek na kursowanie pociągów z Krakowa do stolicy Czech. Pod koniec czerwca 2017 r. Urząd Transportu Kolejowego uruchomił procedury związane z wydaniem przewoźnikowi pozwolenia.
UTK nie zrobił tego z dobroci serca, ale dlatego, że Polska, jako członek Unii Europejskiej, musi umożliwić zagranicznym firmom na rozpoczęcie działalności kolejowej w naszym kraju. Czesi spełnili wymagania formalne, jednak terminy kilkukrotnie przekładano. Ostatecznie padło na lipiec 2018 r.
Do Pragi od 19 zł
Na czas wakacji pociąg Leo Express będzie kursować od piątku do poniedziałku. Według rozkładu, z Krakowa ma odjeżdżać w poniedziałki i soboty o godz. 5:04, a docierać na miejsce o 11:39. W drogę powrotną pociąg będzie jeździć w piątki i niedziele. Wyruszy ze stolicy Czech o godz. 16:10 i skończy bieg w Krakowie o 23:19.
Po drodze "leo" zatrzyma się w kilku miastach: Skawinie, Zatorze, Oświęcimiu-Dworach, Mysłowicach, Katowicach, Tychach, Pszczynie i Zebrzydowicach. Po przekroczeniu granicy zabierze także pasażerów z Bogumina, Ostrawy, Ołomuńca i Pardubic.
Bilety kolejowe są już dostępne na stronie przewoźnika i partnerskich punktach, zlokalizowanych na kilku dworcach, w tym w Katowicach. Ceny rozpoczynają się od 19 zł, a średni koszt przejazdu w klasie ekonomicznej oscyluje w granicach 60-80 zł. Jak zwraca uwagę portal Fly4free.pl, Leo Express stosuje system znany z tanich linii lotniczych - im wcześniej pasażer zarezerwuje bilet, tym nabędzie go taniej.
Arriva ciepło przyjęta przez Polaków
Warto przypomnieć, że po polskich torach od kilku lat z powodzeniem jeżdżą składy należące do Arriva PCC. Brytyjski operator kolejowo-autobusowy, będący własnością niemieckiego Deutsche Bahn, nawiązywał także współpracę z Polskim Busem, który z impetem wszedł na nasz rynek w 2011 r. Obecnie firma autobusowa ze szkockim kapitałem należy do niemieckiego FlixBusa.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl