Ogromna maszyna rozpoczyna pracę. Oczyści ocean ze śmieci
Wielka pacyficzna plama śmieci wciąż rośnie i jest już kilka razy większa od Polski. Powstało już kilka projektów mających na celu walkę z plastikiem. Jednym z nich jest The Ocean Cleanup, który właśnie ruszył - poinformowali twórcy maszyny.
24.10.2018 | aktual.: 26.02.2019 11:47
600-metrowa rura dotarła do celu swojej podróży. Jej zadaniem jest oczyszczenie oceanu z wielkiej plamy śmieci. Problem jest poważny, bo po wodach naszej planety pływają już miliony ton zanieczyszczeń. Jeśli nie spowolnimy tego procesu, naukowcy szacują, że do połowy XXI wieku możemy mieć w oceanie więcej śmieci, niż ryb.
Ludzka działalność, a konkretnie tworzenie ogromnej ilości śmieci może doprowadzić do śmierci wielu zwierząt, a nawet do wyginięcia całych gatunków. Już teraz w sieci możemy znaleźć setki zdjęć pokazujących stworzenia morskie, które zginęły przez odłamki plastiku.
Na ten kosztowny i szlachetny projekt utworzono zbiórkę pieniędzy. Organizacji "The Ocean Cleanup" udało się zebrać blisko 23 miliony dolarów w ciągu dwóch lat. Ogromna suma pozwoliła szybko uruchomić prace nad urządzeniem, która właśnie rozpoczyna pracę.
Wstępnie planowano, że "rura" rozpocznie pracę jeszcze na początku września, ale z nieznanych powodów dopiero teraz została doholowana przez statek na docelowe miejsce.
Ocean Cleanup Project to system pasywny. Nie posiada własnego napędu, a pływa wraz z prądami morskimi. Obejmuje serię połączonych ze sobą rur, o długości ponad 600 metrów. Średnica każdej z nich to 130 centymetrów, a z jej spodu wysuwa się 9-metrowa sieć, której zadaniem jest zbieranie śmieci.
System porusza się wolniej od wody, przez co prądy morskie i fale wpychają śmieci do wnętrza. Nawet najmniejsze kawałeczki są wychwytywane przez sieć, jednak twórcy twierdzą, że jest całkowicie bezpieczna dla morskiego życia.
Mechanizmy niezbędne do funkcjonowania maszyny są zasilane całkowicie przez energię słoneczną. Cały system posiada również zabezpieczenie przeciw kolizjom, który ma zapobiec uszkodzeniom przez przepływające statki. Zastosowano między innymi kamery, oraz czujniki, które poprzez satelity umożliwiają sterowanie maszyną w razie potrzeby.
Przez większość czasu system będzie działał automatycznie. Jednak na początku maszynie będzie towarzyszyć kilku inżynierów. Naukowcy będą monitorować pracę 600-metrowej rury przebywając na statku obok. Śmieci będą systematycznie odbierane przez morską śmieciarkę, w celu recyklingu na kontynencie.
Rocznie do wody trafia 8 milionów ton plastiku. Co minutę śmieciarka pełna plastiku trafia do oceanu. Wśród odpadów zaśmiecających wody naszej planety znajdują się produkty, które wcale nie musiały nigdy powstać. To na przykład plastikowe słomki, które stanowią cztery procent wszystkich odpadów.
Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!
Jak kupować taniej? Odpowiedź znajdziesz na Allegro promocje.