Trwa ładowanie...

Ogromne zmiany w ukochanym kraju Polaków. Wchodzą w życie od 1 stycznia

Tegoroczne wakacje dla fanów Chorwacji będą inne niż dotychczas. Po pierwsze już od niedzieli 1 stycznia euro będzie oficjalną walutą perły Adriatyku. Z początkiem 2023 roku kraj wchodzi także do strefy Schengen, co spowoduje spore zmiany podczas podroży do ukochanego wakacyjnego celu Polaków.

Chorwacja wchodzi do strefy euro i SchengenChorwacja wchodzi do strefy euro i SchengenŹródło: Adobe Stock
d4jf8ht
d4jf8ht

Do żadnego innego kraju Polacy nie wracają tak chętnie, jak do Chorwacji. Widać to w statystykach - w 2022 roku do tej perły Adriatyku pojechało ponad 1 mln turystów z Polski. Biorąc pod uwagę liczbę odwiedzających, jesteśmy czwartym narodem najchętniej przyjeżdżającym do Chorwacji zaraz po Niemcach, Austriakach i Słoweńcach.

Od 1 stycznia euro oficjalną walutą w Chorwacji

Turyści, którzy wybierają się do perły Adriatyku w 2023 roku, muszą przygotować się na spore zmiany. Pierwsza z nich to wprowadzenie euro jako oficjalnej waluty w Chorwacji od niedzieli 1 stycznia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS7

Kristjan Staničić, dyrektor generalny Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, uważa, że będzie to miało szeroki i pozytywny wpływ na chorwacką turystykę. - Od przyszłego roku nasi liczni zagraniczni goście nie będą musieli ponosić kosztów przeliczania waluty i łatwiej będą się mogli zorientować w podawanych cenach. Pozytywnym skutkiem wprowadzenia euro będzie z pewnością dodatkowe usprawnienie procesów biznesowych pomiędzy krajowymi i zagranicznymi podmiotami turystycznymi - mówi Staničić.

d4jf8ht

Co będzie się znajdować na euro bitych w Chorwacji?

Każdy kraj strefy euro może wyemitować serię monet ze swoim narodowym awersem. Serie monet emitowanych w Chorwacji przedstawiają motywy symbolizujące chorwacką historię, tradycję, symbole i kulturę. Monety bite w Chorwacji mają w tle chorwacką szachownicę, a nominały od 1 centa do 2 euro różnią się motywami.

Na monetach 1, 2 i 5 centów widnieją litery HR (międzynarodowy kod Chorwacji), wybite w najstarszym słowiańskim piśmie głagolicy, który widnieje na jednym z najcenniejszych chorwackich zabytków - płycie z Baški.

Na monetach 10, 20 i 50 centów znajduje się sylwetka jednego z największych światowych wynalazców, Nikoli Tesli. Natomiast moneta 1 euro przedstawia postać kuny, jako symbolu tradycji monetarnej w Chorwacji sięgającej XIII wieku. Na monecie o nominale 2 euro głównym motywem jest mapa Chorwacji, a otok zdobi wiersz poety Ivana Gundulicia "O piękna, o droga, o słodka wolności".

Chorwacja liczy, że dzięki wejściu do strefy Schengen przyciągnie nad Adriatyk jeszcze więcej turystów Adobe Stock
Chorwacja liczy, że dzięki wejściu do strefy Schengen przyciągnie nad Adriatyk jeszcze więcej turystówŹródło: Adobe Stock

Chorwacja w strefie Schengen

Na dodatek od 2023 roku Chorwacja stanie się jeszcze bardziej dostępnym celem podróży dzięki wejściu do strefy Schengen.

d4jf8ht

Od 1 stycznia zniesione zostaną wszystkie kontrole na granicach lądowych i morskich ze Słowenią, Węgrami i Włochami. Granice z Serbią, Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą staną się zewnętrznymi granicami strefy Schengen.

Chorwackie lotniska międzynarodowe będą miały trzymiesięczny okres przejściowy na dostosowanie kontroli granicznych. Po zakończeniu okresu przejściowego, który potrwa do dnia 26 marca 2023 roku, przyloty ze strefy Schengen nie będą już wymagały kontroli paszportowej/granicznej.

d4jf8ht

Zmiany zachęcą do Chorwacji jeszcze więcej turystów?

Wejście Chorwacji do strefy Schengen i wprowadzenie euro powinno w ciągu najbliższego roku znacząco przyczynić się do dalszej stabilizacji ruchu turystycznego i pełnego powrotu do poziomu sprzed pandemii.

Od 1 stycznia 2022 roku Chorwację odwiedziło 18,8 mln turystów, którzy zrealizowali 104,5 mln noclegów, co w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym oznacza wzrost o 37 proc. przyjazdów i 25 proc. noclegów. W stosunku do roku 2019 stanowi to odpowiednio 91 proc. i 96 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4jf8ht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jf8ht

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj