Oman. Wciąż nieodkryty, ale coraz bardziej popularny kierunek na egzotyczny urlop
Gwarancja pogody, ponad 300 km piaszczystych plaż, zabytki sprzed setek lat czy zjawiskowa, wręcz bajkowa pustynia to znaki rozpoznawcze Omanu, który uchodzi za jedno z najbardziej przyjaznych turystom państw na Bliskim Wschodzie. Tydzień urlopu można zarezerwować już za ok. 3000 zł
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Oman jest monarchią absolutną (dziedziczną), bez znanej nam współcześnie konstytucji czy partii politycznych, a obowiązuje tutaj prawo muzułmańskie, czyli szariat. Państwo dzieli się na 11 prowincji i 61 wilajetów. Ludność zamieszkuje przede wszystkim nadmorskie wybrzeże, gdzie warunki życia są zdecydowanie bardziej znośne niż w centrum Omanu. Ten azjatycki kraj znajduje się na południowym-wschodzie Półwyspu Arabskiego, gdzie często przez cały rok nie pada deszcz, a jego wybrzeże oblewają czyste wody Morza Arabskiego.
Sułtanat Omanu nad Zatoką Omańską ma głównie równinne ukształtowanie terenu, z przewagą pustyń oraz półpustyń i roślinnością sucholubną, palmami i akacjami. W Omanie nie spotkamy zbyt wielu gatunków zwierząt i ptaków. Żyją tutaj głównie szakale, mangusty, antylopy arabskie oryks, kuropatewki, jaszczurki, żółwie.
Oman – stolicą kraju jest Maskat nad Zatoką Omańską
Maskat, stolica Omanu, usytuowany jest w północnej części kraju, na wybrzeżu. Na miejscu warto zobaczyć:
- Pałac Al-Alam, usytuowany nieopodal portu, pomiędzy dwoma fortami o portugalskim rodowodzie, z czterema kolorowymi filarami przy wejściu. Obiekt wzniesiony został w latach 70. XX wieku, a kiedyś mieściła się w nim ambasada brytyjska. W pałacu rezydują kolejni omańscy sułtani. Po arabsku nazwa Al-Alam oznacza flagę i podobno każdy niewolnik, któremu udało się dotknąć masztu, otrzymywał wolność. Pałac jest niedostępny do zwiedzania, pełni funkcje ceremonialne, a w środku odbywają się ważne uroczystości.
- Wielki Meczet Sułtana Kabusa, zbudowany z rozmachem i fantazją. Znajduje się tu drugi największy dywan na świecie o wymiarach 70x60 m, tkany przez 600 kobiet przez 4 lata. Zwiedzanie możliwe jest jedynie pomiędzy godzinami 8 a 11.
- Nadmorską dzielnicę Matrah. Znajdziemy tutaj tradycyjne bazary ”suk”, najstarsze targowiska w świecie arabskim, gdzie nabędziemy kadzidła, perfumy, pasterskie laski do poganiania bydła i szale. To w Matrah zaopatrują się w większość niezbędnych drobiazgów karawany Beduinów. Niewielu tutaj turystów, a klientami na targach są prawie sami mieszkańcy Omanu
- Muzeum Narodowe, wzniesione w 1978 r. w dzielnicy Ruwi, z bogatą ekspozycją ubrań, biżuterii, portretów. Nieczynne w piątki.
- Budynek Królewskiego Teatru i Opery Narodowej, perła architektury omańskiej. To dopiero trzecia scena operowa w krajach Bliskiego Wschodu, powstała w 2011 r. na zlecenie obecnego sułtana. Występował tu m.in. Placido Domingo.
- Targ rybny w porcie, gdzie serwowane są potrawy ze świeżych ryb.
- Nadmorski bulwar Corniche - wspaniałe miejsce na rodzinne spacery.
Najlepsze oferty
Urlop w mieście Maskat to głównie oferta wycieczek z zakwaterowaniem w pięciogwiazdkowych hotelach w luksusowych warunkach. Jednym z piękniejszych hoteli jest Grand Hyatt Muscat, usytuowany w centrum miasta, nad samą zatoką przy piaszczystej plaży. W cenie tygodniowych wakacji są przeloty z lotniska Chopina w Warszawie do Maskatu, transfery oraz pobyt ze śniadaniami. Można także dokupić inne posiłki, które serwowane są również w restauracji na dachu hotelu.
Wakacje godne prawdziwego szejka zapewni także hotel Shangri La's Al Waha na malowniczym półwyspie z niesamowitym widokiem. Otoczenie gór, piękny basen i luksusowe wyposażenie wnętrz, gdzie nowoczesność miesza się z arabskimi elementami uprzyjemnią wypoczynek w stolicy Omanu.
Na zachodnim krańcu Maskatu znajduje się hotel Al Bustan Palace A Ritz Carlton z kompleksem basenów. Jego wnętrza dosłownie przyprawiają przepychem o zawrót głowy. Bezpośrednio przy obiekcie jest najdłuższa plaża Omanu o długości 1 km i ogromny ogród palmowy. W pobliżu góry Al-Hadżar, ogrody krajobrazowe, a do centrum stolicy dostaniemy się z hotelu bezpłatnym hotelowym busem.
Oman – pogoda
Oman polecamy zdecydowanie pomiędzy listopadem a marcem, kiedy to temperatury powietrza nie przekraczają 35 st. C. Latem na terenach pustynnych mogą nas natomiast zaskoczyć temperatury powyżej 50 st. C, co dla Europejczyków oznacza raczej siedzenie w klimatyzowanym hotelu. Oman charakteryzuje klimat zwrotnikowy suchy z łagodnymi zimami – najchłodniej bywa w kraju w styczniu (średnio 20 st. C w ciągu doby). Opady deszczu są tutaj niezwykle rzadkie, występują nieznacznie, przede wszystkim na północy, także w Maskacie.
Choć Oman jest krajem dość konserwatywnym, zdominowanym całkowicie przez islam, turyści są traktowani ulgowo. W hotelach, w których zatrzymują się cudzoziemcy, rygorystyczne zasady czy normy religijne nie obowiązują przyjezdnych. Bez obaw można plażować w dwuczęściowych kostiumach kąpielowych (albo udać się na rejs z delfinami) czy też pokazywać się w mieście bez hidżabu.
Oman – wycieczki do Salali
Na południowym wybrzeżu Omanu leży egzotyczny kurort nadmorski Salala, który łączy z Maskatem najważniejsza droga w kraju.
Salalę, zwaną arabską stolicą perfum, warto odwiedzić chociażby ze względu na atrakcyjne turystycznie góry Qara. Ceny na miejscu są nawet kilkukrotnie niższe niż w stolicy Omanu. 7 dni w grudniu (ze śniadaniami) można zarezerwować juz za 3084 zł.
Doskonałym przykładem jest wycieczka z przelotem z portu lotniczego w Katowicach, transfery i tygodniowe zakwaterowanie z opcją all inclusive w hotelu Hilton Salalah. A wszystko to za mniej niż 3800 zł od osoby! Luksusowe wakacje na plaży pod palmami dosłownie na wyciągniecie ręki, a serwis plażowy jest wliczony w cenę.
Za podobną cenę wypoczniemy w Rotana Salalah Resort. Ładnie zaprojektowany hotel usytuowany jest 200 m od piaszczystej plaży z łagodnym zejściem do morza (idealna lokalizacja dla dzieci). Smaczne posiłki można zjeść zarówno w restauracji, jak i na tarasie, a wszędzie jest blisko.
Kameralnie położony Al Fanar (Salalah) zapewnia wakacje w Omanie w spokojnej okolicy. Tuż obok świetne baseny i aż 3 plaże (jedna z otwartym morzem), niedaleko których pluskają się delfiny. Design hotelu jest nowoczesny i minimalistyczny, niezwykle funkcjonalny, a na terenie obiektu darmowe Wi-Fi oraz rowery, a także ciekawe animacje.
W zacisznym warunkach wakacje w Omanie spędzimy również w Juweira Boutique, ładnym hotelu na wybrzeżu Salali z niesamowitymi widokami na morze. Dookoła jedynie pustynia i skały, warto więc plażować do woli i wykupić którąś z wycieczek fakultatywnych.
Zobacz też: Z czego słyną Wyspy Kanaryjskie.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.