Oman. Wczasy w orientalnym klimacie
W Omanie zachwycą nas piaszczyste plaże z drobnymi muszelkami, cieplutki ocean, tętniące życiem oazy na pustyniach, zapomniane wioski rybackie, zabytki pamiętające starożytność, a egzotyczne wakacje wzbogaci pewna pogoda z bezchmurnym niebem.
13.11.2018 | aktual.: 14.11.2018 11:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Oman w Zjednoczonych Emiratach Arabskich stanowi wspaniałą alternatywę dla wszystkich turystów, którym znudziły się już wyjazdy do Egiptu. Zapłacimy nieco więcej, ale na miejscu czekają na nas luksusowe wakacje w naprawdę orientalnym klimacie. I co dwa kroki nie spotkamy naszych rodaków. Egzotyka jest na wyciągnięcie ręki, a pewna pogoda, bezchmurne niebo, cudowne plaże, czyste oazy, turkusowa woda, starożytne zabytki, nowoczesna architektura miejska oraz usługi hotelowe na najwyższym poziomie przyciągają przez cały rok. Ten czołowy zakątek w rankingach konkurencyjności warty jest odkrycia, a ma sporo do zaoferowania.
Na półwyspie Musandam w Omanie znajdziemy... fiordy. Nie są jednak skute lodem, jak w Norwegii, a zimą temperatury oscylują tutaj w okolicy 23 st. C. Popularne jest oglądanie wybrzeża podczas rejsów statkami, omańskimi jednomasztowcami, opływającymi rybackie wioski, takie jak Khasab czy Dibba. Miłośnicy górskich klimatów będą z kolei zachwyceni Wielkim Kanionem Omanu, utworzonym z dolin Wadi Al Nakhur i Wadi Ghul, przypominających powierzchnię obcej planety. Najwyższym szczytem w Omanie jest tutejszy wierzchołek Dżabal Szams (Góra Słońca) z niedostępną bazą wojskową. W okolicy jest mnóstwo opuszczonych miasteczek i ukrytych jaskiń, dostępnych jedynie z odpowiednim sprzętem. Kolejnym interesującym zakątkiem w Omanie jest zabytkowe miasto Bahla, z glinianą fortyfikacją, usytuowane w oazie. Twierdzę odnowiono w 2010 roku, dzięki czemu można podziwiać ją w świetnym stanie.
Co warto zobaczyć w Omanie?
Oman na Półwyspie Arabskim to niezwykle przyjazne i bezpieczne państwo Bliskiego Wschodu. Stolicą kraju jest nowoczesny Maskat z wyraźnie widocznymi wpływami muzułmańskimi oraz portugalskimi, ciekawym folklorem, dzielnicą nadmorską Matrah z arabskim bazarem, Meczetem Sułtana Qaboosa, urozmaiconą linią brzegową oraz niedaleką wyspą Fahal z zatopionym statkiem. Czuć tutaj klimat bogactwa, ale brak szklanych wieżowców i metalowych drapaczy chmur.
Popularnym kierunkiem turystycznym w Omanie jest również kurort na południowym wybrzeżu, zwany Salala (albo Salalah). To tutaj szerokie, piaszczyste plaże omywają spokojne wody Oceanu Indyjskiego, a przyjezdni goszczą w świetnych 5-gwiazdkowych hotelach w pierwszej linii brzegowej ze wszystkimi udogodnieniami. Region wyróżnia się etniczną oryginalnością i sporą dawką tajemniczości. A dodatkowym smaczkiem są tutejsze plantacje kadzidła, figurujące na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, które sprawiły, że Salalah określa się jako środkowowschodnią stolicę perfum oraz okoliczne meteoryty, stanowiące gratkę archeologiczną.
Oman – pogoda idealna na zimowe wakacje
Kiedy najlepiej jechać do Omanu? Zjednoczone Emiraty Arabskie to stosunkowo gorący, suchy i pustynny region. W najcieplejszych miesiącach w ciągu roku można się więc tutaj spodziewać ekstremalnie wysokich temperatur powietrza, zwłaszcza w głębi poszczególnych emiratów. Wybrzeże zawsze owiewa lekka, odświeżająca bryza.
Od kwietnia do listopada przeciętne temperatury w dzień przekraczają jednak 30 st. C, przy czym całe tygodnie z 40 kreskami to nie rzadkość. Noce z 30 st. C nie dają wytchnienia od upałów. Na wakacje w Omanie polecamy chłodniejsze miesiące – w grudniu w ciągu dnia doświadczymy średnio 26 st. C, nocą 20 st. C, a woda pozostanie nagrzana do przyjemnych 26 kresek. W styczniu i w lutym będzie jedynie o 1-2 st. C chłodniej, a z plażowania pozwoli cieszyć się do woli 10 godzin pełnego nasłonecznienia na dobę. Od marca temperatury znowu gwałtownie wzrastają.
Wycieczka objazdowa po Omanie
W cenie tygodniowych wakacji w Omanie w jednym hotelu możemy teraz nabyć wycieczkę objazdową sporo taniej. Koszty obejmują przeloty z Warszawy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, transfery, zakwaterowanie w 3-gwiazdkowych hotelach z bufetem śniadaniowym oraz zwiedzanie najciekawszych miejsc według programu. Przylatujemy najczęściej do sąsiedniego Dubaju, a na miejscu przydadzą się dolary amerykańskie. Trzeba przygotować środki na dodatkowe opłaty administracyjne, w tym wiza do Omanu i opłata wyjazdowa z ZEA, bilety, przewodników, rezerwacje oraz taksę turystyczną, a obiadokolacje można zakupić już w poszczególnych hotelach po przyjeździe. Podczas wyjazdu zwiedzimy nową część Dubaju, zobaczymy architektoniczne ikony miasta oraz piaszczyste plaże, wielkie akwarium, stok narciarski w słynnym centrum handlowym, przejedziemy się kolejką magnetyczną. Po kolejnym przelocie na południe Omanu osiądziemy w nadmorskiej miejscowości Salala, a w tym zielonym zakątku czeka na nas mnóstwo egzotycznej przyrody w ogrodach miejskich. Ponadto Muzeum Kadzidła, pałac sułtański Al Husn, targ souk Al Haffah, wioska Taqah z imponującą twierdzą, Khor Rori z ruinami Sumharam, Mirbat z dawną zabudową miejską, a także uprawy drzew kadzidłowca na Szlaku Kadzidlanym, z których pozyskiwano niegdyś cenniejszą niż złoto żywicę. Następnie wyjazd na plażę Mughsail z gejzerami oraz niedalekim grobowcem Hioba. Podczas tygodnia atrakcji warto wykupić dodatkowe wycieczki fakultatywne.
Oman kusi przez cały rok. Niezależnie od tego, czy wolimy kierunki plażowe i słodkie lenistwo czy też zabytkowe miasta z mnóstwem atrakcji turystycznych i miejsc wartych odwiedzenia, z pewnością nie będziemy się tutaj nudzić. Bliskowschodnich perełek z interesującą architekturą jest tutaj bez liku, a ta część Półwyspu Arabskiego jest lubiana nie tylko przez przyjezdnych z Europy. Gwarancja niezawodnej pogody to czynnik działający na korzyść Omanu i niewątpliwa zaleta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Czy i w tym roku Oman wyrośnie na turystyczny hit nadchodzącej zimy?
Ceny są aktualne na dzień publikacji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl