Opłakane skutki ulewy w Tatrach. Straty na blisko 3 mln zł
Ulewne deszcze w Tatrach w ubiegłym tygodniu mocno pokrzyżowały plany urlopowe turystom. Warunki na szlakach powoli poprawiają się, trwają prace remontowe. Tatrzański Park Narodowy policzył straty. Na blisko 3 mln zł.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Z informacji, jakie przekazał "Gazecie Wyborczej", dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski, wynika, że wezbrana woda zniszczyła wiele mostków i szlaków w Tatrach. Część z turystycznych szlaków jest nadal zamknięta.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Niektóre trakty w dalszym ciągu są mokre, śliskie, błotniste. Dotyczy to na przykład polany w Dolinie Małej Łąki oraz Wąwozu Kraków. Niewielka część szlaków została zniszczona przez wodę, ale jest do przejścia. Takie utrudnienia napotkać można m.in. w Dolinie Starorobociańskiej, Iwaniackiej, Lejowej. Powoli zaczynają się tworzyć kolejki do dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch, przy kopule szczytowej Giewontu oraz przy łańcuchach na Rysy.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Zamknięte szlaki
Wciąż pozostają zamknięte szlaki: szlak z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich; z Brzezin do Murowańca; z Rusinowej Polany na Polanę pod Wołoszynem; z Wodogrzmotów Mickiewicza na Psią Trawkę i dalej na Cyrhlę.
Z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku do odwołania został zamknięty szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem. Zamknięta została również droga Oswalda Balzera z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej (parking na Morskie Oko) na odcinku od Brzezin do Zazadniej. Zalecany jest objazd przez Bukowinę Tatrzańską. Ta właśnie droga sprawia najwięcej kłopotu, ponieważ wielu kierowców busów kursujących do Morskiego Oka nie zważając na niebezpieczeństwo, nie zmienia trasy, ryzykując jazdę przez Zazadni most.
Trwają prace remontowe
Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", podkreślił, że do końca przyszłego tygodnia (a może nawet wcześniej) szkody zostaną usunięte a ruch turystyczny zostanie przywrócony. Straty zaś w postaci zerwanych mostków i zniszczonych szlaków Tatrzański Park Narodowy oszacował na ponad 3 mln zł. Na części szlaków trwają już prace remontowe i stopniowo będą przywracane dla turystów.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Warto dodać, że największe straty powstały na szlaku z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich (trzeba odbudować mostki) oraz z Brzezin do Murowańca.
Na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego zostały opublikowane informacje o warunkach na szlakach. Możemy przeczytać, które szlaki pozostają wciąż zamknięte, ale też zamieszczono tam informacje o zagrożeniach i zaleceniach, które warto wziąć do serca, wybierając się w góry.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Money. To się liczy. Ile kosztuje nocleg w górach
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.