Poza miastemOrla Perć - najniebezpieczniejszy szlak w Polsce

Orla Perć - najniebezpieczniejszy szlak w Polsce

Orla Perć - najniebezpieczniejszy szlak w Polsce

Choć polskim górom pod względem ilości i stopnia trudności tras daleko do alpejskich szczytów, także Tatry mają do zaoferowania kilka mrożących krew w żyłach odcinków. Przeprowadzona przez stoki i grań, przełęcze i dwutysięczniki, Orla Perć to najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy szlak w kraju. Stanowi marzenie i cel każdego miłośnika Tatr, a nadaje się wyłącznie dla osób doświadczonych w górskich wędrówkach. Niestety często porywają się na niego ?niedzielni turyści?, których niewiedza i przerost chęci nad możliwościami przyczyniła się do dużej liczby tragicznych wypadków.

Choć polskim górom pod względem stopnia trudności i liczby tras daleko do alpejskich szczytów, to także Tatry mają do zaoferowania kilka mrożących krew w żyłach odcinków. Przeprowadzona przez stoki i grań, przełęcze i dwutysięczniki, Orla Perć to najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy szlak w kraju. Stanowi marzenie i cel każdego miłośnika Tatr, a nadaje się wyłącznie dla osób doświadczonych w górskich wędrówkach. Niestety często porywają się na niego „niedzielni turyści”, których niewiedza i przerost chęci nad możliwościami przyczyniła się do dużej liczby tragicznych wypadków.

if/pw

1 / 7

Najtrudniejsza trasa w Tatrach

Obraz
© PAP/Grzegorz Momot

O tym, że Orla Perć to jeden z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych szlaków w polskich górach przekonują statystyki. Każdego roku zdarzają się tu śmiertelne wypadki, a kilkanaście osób odnosi poważne obrażenia. Od czasu jego otwarcia w 1906 roku zginęło na nim ponad 100 turystów!

2 / 7

Najtrudniejsza trasa w Tatrach

Obraz
© Licencja Creative Commons by AlphaTangoBravo / Adam Baker, flickr.com

Przyczyn wypadków jest wiele – nieuwaga, gwałtowna zmiana pogody, oblodzenie, a także złe przygotowanie turystów, którzy nie mają pojęcia, na jak trudny szlak wyruszają. Gdy pogoda jest ładna, przed najtrudniejszymi miejscami, ubezpieczonymi łańcuchami, tworzą się prawdziwe korki. Niecierpliwi turyści chcący je ominąć zbaczają z trasy, co najczęściej kończy się tragicznie.

3 / 7

Najtrudniejsza trasa w Tatrach

Obraz
© Licencja Creative Commons by ToSter (Krzysztof Dudzik), Wikimedia Commons

Na Niebieskiej Turni (na zdjęciu) znajduje się miejsce nazywane przez taterników "Żlebem Dżentelmena". Skąd ta nazwa? Dobrze wychowany turysta zginął śmiercią tragiczną, ponieważ chciał przepuścić idące z naprzeciwka kobiety - cofnął się niefortunnie i spadł w przepaść. Na odcinku od Zawratu do Koziego Wierchu taka sytuacja nie może się zdarzyć - w lipcu 2007 roku dyrekcja TPN wprowadziła ruch jednokierunkowy.

4 / 7

Najtrudniejsza trasa w Tatrach

Obraz
© PAP/Grzegorz Momot

Orla Perć, czyli czerwony szlak, który powstał na początku XX wieku – został wytrasowany w latach 1903-1906, wiedzie od Zawratu na Krzyżne. Początkowo biegł jeszcze dalej, grzbietem Wołoszyna na Polanę pod Wołoszynem, jednak od 1932 roku jest zamknięty dla ruchu turystycznego i ze względu na ochronę przyrody nie zostanie już otwarty.

5 / 7

Najtrudniejsza trasa w Tatrach

Obraz
© GNU Licencja Wolnej Dokumentacji, Opioła Jerzy, Wikimedia Commons

Na Orlą Perć można dotrzeć kilkoma szlakami o różnym stopniu trudności. Ze schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej jest ich najwięcej – aż sześć, m.in. niebieski na Zawrat *(trasa eksponowana i ubezpieczana łańcuchami) czy żółty na *Krzyżne (trasa żmudna, o niewielkich trudnościach technicznych).

6 / 7

Najtrudniejsza trasa w Tatrach

Obraz
© CC-BY-SA-2.5. Mychaus, Wikimedia Commons

Kolejne cztery szlaki wytyczono ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, m.in. czarny na Kozi Wierch (trasa średnio trudna, ale żmudna). Na Orlą Perć można dotrzeć także od strony Kasprowego Wierchu i Świnicy. Czerwony szlak prowadzi wzdłuż grani, a eksponowana i trudna trasa posiada ułatwienia w postaci łańcuchów i klamer.

Na zdjęciu: drabinka nad Kozią Przełęczą.

7 / 7

Najtrudniejsza trasa w Tatrach

Obraz
© Licencja Creative Commons by AlphaTangoBravo / Adam Baker, flickr.com

Przejście Orlej Perci od Zawratu na Krzyżne zajmuje ok. 7 h. Szlak można podzielić na dwie części – od Zawratu do Granatów (4 - 4,5h) i od Granatów na Krzyżne (2,5h). Na trasie czeka nas kilkanaście szczytów, m.in. Kozi Wierch, wznoszący się na wysokość 2291 m n.p.m., będącym najwyższym znajdującym się w całości na terenie Polski.

if/pw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)