Ostatnia szansa na aktywację bonu turystycznego. Kiedy upływa termin?
Wciąż kilkaset tysięcy bonów turystycznych pozostaje nieaktywowanych, a ostateczny termin upływa już w tym miesiącu. Co ważne - bonem można opłacić wypoczynek dziecka, który odbędzie się po tej dacie.
Program Polski Bon Turystyczny wystartował 1 sierpnia 2020 r., jako wsparcie branży turystycznej i Polaków w związku z trudną sytuacją spowodowaną pandemią. Zainteresowanie od początku było ogromne.
Kilkaset tysięcy bonów czeka
W sumie Polakom przyznano ok. 4,2 mln bonów turystycznych, ale aktywowano ich ponad 3,7 mln. - Wciąż pozostało kilkaset tysięcy bonów nieaktywnych – przekazała w rozmowie z PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Pierwotnie bon miał być ważny do marca 2022 r., później do września, ale ostatecznie termin na aktywację upływa 31 marca br. Co ważne, bonem można opłacić wypoczynek zaplanowany po tej dacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Jak działa bon turystyczny?
Przypomnijmy, że bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. To nie tylko możliwość zapłaty za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym, ale także opcja dopłaty do wyjazdu dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę.
Z danych ZUS wynika, że w całym kraju płatność bonami przyjmuje ok. 28 tys. podmiotów. Lista wszystkich miejsc jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.
Komu przysługuje bon turystyczny?
Bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.
Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Podczas opłaty bonem należy podać unikalny kod, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.
Źródło: WP/PAP