Oto najniebezpieczniejsze kraje świata. W Europie nie ma czego się bać
Nowe badanie przeprowadzone przez International SOS wskazało najbardziej niebezpieczne kraje na świecie. Co ciekawe, wszystkie miejsca docelowe o najniższym ryzyku znajdują się w Europie.
Analizowane zagrożenia obejmowały przemoc polityczną, niepokoje społeczne, opiekę zdrowotną i pandemię, a także drobne przestępstwa. Co więcej, w tym roku ocena ryzyka obejmowała również zagrożenia związane z COVID-19, w tym zakłócenia podróży.
Najbardziej i najmniej niebezpieczne kraje
Badania przeprowadzone przez International SOS wykazały, że najniebezpieczniejszym miejscem do odwiedzenia w 2022 roku będzie Afganistan. Kolejne na liście są Syria, Libia, Republika Środkowoafrykańska i Irak. W przypadku Afganistanu zwrócono uwagę na minimalną kontrolę rządu oraz bardzo kiepski stan opieki zdrowotnej, która prawie nie istnieje.
Z kolei najbezpieczniejsze miejsca na świecie znaleziono w Europie. Na czele rankingu jest Norwegia, a na kolejnych miejscach uplasowały się Finlandia, Szwajcaria, Dania i Luksemburg.
- W 2022 roku mamy do czynienia z warstwowymi zagrożeniami. Wkraczając w trzeci rok pandemii - kiedy COVID-19 i jego skutki nadal są głównymi czynnikami zakłócającymi - inne zagrożenia powracają na pierwszy plan wraz ze wznowieniem podróży - powiedział dr Neil Nerwich, dyrektor medyczny w International SOS.
Co czeka nas w 2022 roku?
Prognozy dotyczące zagrożeń w 2022 roku obejmują długotrwałe problemy ze zdrowiem psychicznym i COVID-19, chociaż naukowcy przewidują, że w tym zakresie sytuacja ustabilizuje się do 2023 roku. Ostrzegają również, że zmiany klimatyczne oraz zmienność geopolityczna mogą być gorsze niż przed pandemią i będą miały wpływ na kraje na całym świecie.
Przeprowadzone jakiś czas temu międzynarodowe badanie SOS 2020 wskazało Mali jako najbardziej niebezpieczne, Afganistan był na dziewiątym miejscu. Z kolei inne analizy wykazały, że Tokio, Singapur oraz Osaka są najbezpieczniejszymi miastami na świecie. Jeśli chcemy bezpiecznie podróżować samochodem, unikajmy Niemiec i Austrii - badanie przeprowadzone przed pandemią wykazało, że jest tam najwięcej wypadków drogowych.
Źródło: The Sun