Trwa ładowanie...

Park Gródek w Jaworznie, czyli polskie Malediwy

Malediwy to urlopowe marzenie wielu Polaków. Nie każdy może je jednak spełnić od ręki. Nic straconego, bo w naszym kraju możemy bowiem znaleźć pewną namiastkę tego azjatyckiego raju. Park Gródek w Jaworznie nie bez powodu cieszy się bowiem mianem polskich Malediwów.

Park Gródek, Jaworzno Park Gródek, Jaworzno Źródło: Adobe Stock, fot: Curioso.Photography
d1834e1
d1834e1

Jeszcze w XIX w. na terenie Parku Gródek w Jaworznie znajdowała się kopalnia dolomitu. W 1997 r. przestała działać, a wnętrze kamieniołomu zostało wypełnione wodą. Przez ostatnie lata miejsce to przeszło prawdziwą rewitalizację i całkowicie zmieniło swój charakter, stając się jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów w tym regionie Polski.

Park Gródek jest przepięknym zakątkiem województwa śląskiego, który zdecydowanie warto odwiedzić - zwłaszcza jeśli kochamy wypoczynek nad wodą i długie spacery. Znajduje się w północno-wschodniej części Jaworzna i od 2019 r. nosi oficjalną nazwę Arboretum w Jaworznie. Tuż przy wejściu na jego teren znajdują się dwa duże parkingi, z których można korzystać bez opłat. Noclegi w pobliżu wyszukamy natomiast za pośrednictwem Nocowanie.pl - największego polskiego serwisu turystycznego.

Park Gródek w Jaworznie Adobe Stock
Park Gródek w Jaworznie Źródło: Adobe Stock, fot: TOMASZ

Dlaczego polskie Malediwy?

Park Gródek jest nazywany polskimi Malediwami z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest przejrzysta i turkusowa woda Zalewu Wydra, która swoją barwę zawdzięcza odbijającym się w niej okolicznym skałom. Warto jednak wiedzieć, że miejsce to jest przeznaczone jedynie do podziwiania z brzegu. W Parku Gródek nie można się kąpać. Na turystów czekają za to liczne ścieżki spacerowe oraz punkty widokowe, gdzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz podziwiać przepiękną przyrodę dawnego kamieniołomu. Miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem. Tłumnie odwiedzają je pary młode na sesję plenerową, zakochani, rodzice z dziećmi, seniorzy, a także niepełnosprawni. Specjalnie z myślą o osobach na wózkach przygotowano asfaltową ścieżkę pieszo-rowerową, która jest wyłączona z ruchu samochodowego.

d1834e1

Drugim powodem są znajdujące się na wodzie kładki, wizualnie bardzo przypominające drewniane pomosty, które spotkać można w tropikalnych zakątkach. Wrażenie to dodatkowo potęgują wiaty, z daleka przypominające słynne domki na wodzie.

Park Gródek w Jaworznie Adobe Stock
Park Gródek w Jaworznie Źródło: Adobe Stock, fot: Piotr Krzeslak

Nurkowanie w dawnym kamieniołomie 

Oprócz niesamowitych widoków, Park Gródek oferuje swoim gościom jeszcze jedną atrakcję. Skorzystają z niej zwłaszcza turyści spragnieni silniejszych wrażeń. Mowa tu o znajdującej się w Kamieniołomie Koparki bazie nurkowej, która oferuje kursy dla zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Nurkowanie w tym miejscu jest o tyle ciekawe, że pod wodą znajdują się liczne pozostałości po prowadzonych w tym miejscu do lat 90-tych XX w. pracach wydobywczych - podziwiać można m.in. dwie potężne koparki, stróżówkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polacy pokochali SUP-y. Jak szybko można się nauczyć na nich pływać?

d1834e1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1834e1