Trwa ładowanie...

Park Narodowy Yellowstone. Jego ogromna część "pulsuje"

Norris Geyser Basin, ogromny kompleks termalny, będący częścią Yellowstone, podniósł się o ok. 13 cm w ciągu ostatnich 20 lat. Wszystko z powodu magmy, który zbiera się pod jego powierzchnią.

Park Narodowy Yellowstone. Jego ogromna część "pulsuje"Źródło: iStock.com
d21lhe0
d21lhe0

Yellowstone, ulokowany w amerykańskim stanie Wyoming, jest pierwszym i najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na jego terenie, liczącym aż 8991 km kw. (niemal powierzchnia Cypru) znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady.

Eksplozje w Yellowstone

Park usytuowany jest na wulkanicznym płaskowyżu, pod którym (na głębokości od kilku do kilkunastu kilometrów) płynie magma. W przeszłości kilkukrotnie dochodziło w tym miejscu do eksplozji superwulkanu, która powodowała rozległe zniszczenia. Według naukowców miało to miejsce 2 i 1,3 mln lat temu oraz 640 tys. lat temu.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Kiedy może dojść do kolejnej erupcji? Nie wiadomo. Jednak jasne jest dla badaczy, że teren ten jest niespokojny. To, że przyjdzie dzień, w którym magma będzie szukała w końcu źródła ujścia, jest pewne. Świadczy o tym fakt, że powoduje "pulsowanie" i "rozpychanie" się terenu.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Naukowcy wykorzystali do pomiarów zdjęcia satelitarne, dane radiowe i dane GPS w obrębie kompleksu termalnego Norris Geyser Basin (ok. 600 km kw.). Co ciekawe, w niektórych miejscach magma może znajdować się tylko niecałe 2 km pod ziemią. To też mogłoby wyjaśniać, dlaczego ulokowany w Yellowstone gejzer Steamboat (największy na świecie) od 2018 r. wybucha w rekordowym tempie, czyli nawet raz na tydzień, a nie – jak dotychczas – raz na kilka miesięcy.

Może wybuchnąć

Chociaż częstotliwość wybuchania tego gejzeru przyciągnęła uwagę opinii publicznej, naukowcy są bardziej zainteresowani szybkim zmienianiem wysokości rejonu "Norris". W latach 1996–2004 podniósł się on o 12 cm, ale w latach 2005–2013 spadł o 7 cm. Następnie teren znów gwałtownie podwyższył się.

Aktualnie po 20 latach, czyli od momentu rozpoczęcia badań, jest o 13 cm wyższy. Istnieje obawa, że potencjalny wybuch może nastąpić w każdym momencie.

d21lhe0

Źródło: National Geographic

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Skamieniałe "ślady diabła". Po 19 latach badań rozwiązali zagadkę

d21lhe0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21lhe0