Trwa ładowanie...
d231g31

Park Narodowy Yellowstone. Jego ogromna część "pulsuje"

Norris Geyser Basin, ogromny kompleks termalny, będący częścią Yellowstone, podniósł się o ok. 13 cm w ciągu ostatnich 20 lat. Wszystko z powodu magmy, który zbiera się pod jego powierzchnią.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W przeszłości kilkukrotnie dochodziło na terenie Yellowstone do eksplozji superwulkanu
W przeszłości kilkukrotnie dochodziło na terenie Yellowstone do eksplozji superwulkanu (iStock.com)
d231g31

Yellowstone, ulokowany w amerykańskim stanie Wyoming, jest pierwszym i najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na jego terenie, liczącym aż 8991 km kw. (niemal powierzchnia Cypru) znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady.

Eksplozje w Yellowstone

Park usytuowany jest na wulkanicznym płaskowyżu, pod którym (na głębokości od kilku do kilkunastu kilometrów) płynie magma. W przeszłości kilkukrotnie dochodziło w tym miejscu do eksplozji superwulkanu, która powodowała rozległe zniszczenia. Według naukowców miało to miejsce 2 i 1,3 mln lat temu oraz 640 tys. lat temu.

   iStock.com

Kiedy może dojść do kolejnej erupcji? Nie wiadomo. Jednak jasne jest dla badaczy, że teren ten jest niespokojny. To, że przyjdzie dzień, w którym magma będzie szukała w końcu źródła ujścia, jest pewne. Świadczy o tym fakt, że powoduje "pulsowanie" i "rozpychanie" się terenu.

   iStock.com

Naukowcy wykorzystali do pomiarów zdjęcia satelitarne, dane radiowe i dane GPS w obrębie kompleksu termalnego Norris Geyser Basin (ok. 600 km kw.). Co ciekawe, w niektórych miejscach magma może znajdować się tylko niecałe 2 km pod ziemią. To też mogłoby wyjaśniać, dlaczego ulokowany w Yellowstone gejzer Steamboat (największy na świecie) od 2018 r. wybucha w rekordowym tempie, czyli nawet raz na tydzień, a nie – jak dotychczas – raz na kilka miesięcy.

d231g31

Może wybuchnąć

Chociaż częstotliwość wybuchania tego gejzeru przyciągnęła uwagę opinii publicznej, naukowcy są bardziej zainteresowani szybkim zmienianiem wysokości rejonu "Norris". W latach 1996–2004 podniósł się on o 12 cm, ale w latach 2005–2013 spadł o 7 cm. Następnie teren znów gwałtownie podwyższył się.

Aktualnie po 20 latach, czyli od momentu rozpoczęcia badań, jest o 13 cm wyższy. Istnieje obawa, że potencjalny wybuch może nastąpić w każdym momencie.

Źródło: National Geographic

d231g31

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Skamieniałe "ślady diabła". Po 19 latach badań rozwiązali zagadkę

d231g31

Podziel się opinią

Share

d231g31

d231g31