Paryż odzyska swój skarb. Wiadomo, kiedy ponownie zostanie otwarta katedra Notre Dame
Słynna francuska katedra została zamknięta po pożarze, który wybuchł 15 kwietnia 2019 roku. Od tego czasu trwają prace naprawcze, a turyści mogą oglądać Notre Dame jedynie z zewnątrz. Władze miasta zapowiadają, że po wszystkich niezbędnych pracach, kościół będzie piękniejszy niż kiedykolwiek.
Jak podaje dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" data otwarcia katedry Notre Dame została ustalona na 8 grudnia 2024 roku. Władze oraz firmy odpowiedzialne za remont świątyni zapewniają, że nie będzie żadnych opóźnień.
Notre Dame jeszcze piękniejsza
Turyści chcący zwiedzić nowe wnętrza słynnej katedry muszą niestety jeszcze poczekać. Będą mogli do niej wejść dopiero pod koniec przyszłego roku. Jak zapewnia Philippe Jost, wiceszef jednostki odpowiedzialnej za odbudowę, od tego czasu w świątyni będą regularnie odprawiane nabożeństwa. Dodaje także, że katedra po ukończeniu wszelkich prac, będzie piękniejsza niż kiedykolwiek.
Aktualnie na placu przed katedrą Notre Dame prezentowana jest wystawa, która pokazuje proces odbudowy. Paryska kuria biskupia zorganizowała konkurs na opracowanie wyposażenia wnętrza. Chodzi o ołtarz, chrzcielnicę i 1,5 tys. miejsc siedzących. Co ciekawe, jeszcze w tym roku oddana ma być sygnaturka, czyli wieżyczka dachowa, która po zapaleniu wpadła przez dach do wnętrza kościoła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Pomoc przy odbudowie
Po pożarze wiele osób z całego świata wpłacało pieniądze na odbudowę katedry. W sumie udało się zebrać aż 854 miliony euro. Wówczas podjęto decyzję, by kościół odbudować przy wykorzystaniu oryginalnych materiałów najlepszej jakości.
Co ciekawe, przy odbudowie jednego z symboli Francji pomagała nawet Polka - Felicja Lamprecht, która jest konserwatorką zabytków, kopistką i malarką, absolwentką wydziału konserwacji zabytków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ze specjalizacją konserwacja malarska na płótnie, ścienna oraz rzeźby polichromowanej. Kobieta tworzy również obrazy i ma własne atelier pod Paryżem.
- Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki - mówi Felicja Lamprecht, w rozmowie z PAP.
Źródło: PAP/Rzeczpospolita