Pierwsza taka inicjatywa na świecie. Robi wrażenie
Podwodna farma, nazywana też podwodnym ogrodem, powstała dzięki inicjatywie włoskich wynalazców. Zespół Ocean Reef Group za pomocą swoich działań stara się skutecznie zapobiegać negatywnym skutkom zmian klimatycznych. Co ciekawe, ich projekt jest pierwszą tego typu inicjatywą na świecie.
06.12.2022 | aktual.: 06.12.2022 14:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ocean Reef Group to zespół pasjonatów i ekspertów działająca od lat 90. Grupa ta zajmuje się eksperymentowaniem między innymi z różnymi sposobami produkcji żywności, na wypadek, gdyby zmiany klimatu doprowadziły do całkowitego wysuszenia gleb na Ziemi.
Podwodny ogród
Nemo's Garden, czyli podwodna uprawa została zaprojektowana przez Sergio Gamberiniego już w 2012 roku. Zaledwie trzy lata później powstały już pierwsze szklarnie. Aktualnie dziewięć przezroczystych, plastikowych baniek znajduje się w północno-zachodnich Włoszech, na dnie Morza Liguryjskiego, będącego częścią większego zbiornika - Morza Śródziemnego.
Instalacja, znana jako Ogród Nemo, jest eksperymentem mającym na celu przetestowanie żywotności podwodnych szklarni. Zanurzone "biosfery" składają się z plastikowych kopuł wyposażonych w sprzęt hydroponiczny, nasiona roślin i wentylatory cyrkulujące powietrze. - Każda kopuła jest jak miniaturowa stacja kosmiczna - mówi Sergio Gamberini, cytowany przez National Geographic.
The Italian Farm That's 8 Meters Below The Sea
Włoska inicjatywa
Funkcjonowanie podwodnych kapsuł opiera się na wykorzystywaniu energii słonecznej, jednak kluczową rolę odgrywa woda morska, która skrapla się na suficie szklarni, a co za tym idzie, podlewa rosnące w środku rośliny. Wszystkie procesy zachodzące wewnątrz można oglądać na stronie internetowej projektu, dzięki stale prowadzonej relacji na żywo. Gdy plony są gotowe, do wnętrza szklarni wpływa nurek, aby zebrać gotowe warzywa oraz owoce.
Owa koncepcja podwodnego rolnictwa wykorzystuje morze i jego możliwości. Dzięki swojemu projektowi Gamberini ma nadzieję pomóc suchym krajom przybrzeżnym w uprawie większej ilości żywności bez kosztownej potrzeby odsalania wody dla upraw.
Inicjatywa włoskich eksperymentatorów cieszy się sporym uznaniem wśród internautów, bowiem ich konto na Instagramie ma prawie 8 tys. obserwujących. "Uwielbiam was", "Oby tak dalej, tak trzymajcie" - czytamy pod zdjęciami.
Źródło: Instagram/ National Geographic/ YouTube