Pierwszy dzień jesieni. Kiedy wypada?
Ledwie rozpoczął się wrzesień, a już niedługo przywitamy nową porę roku. Przez wielu tak lubianą ze względu na kolory, które można podziwiać na drzewach. Kiedy przypada pierwszy dzień jesieni kalendarzowej, a kiedy astronomicznej? Sprawdzamy.
Jesień charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza i coraz krótszymi dniami. Zdecydowanie częściej pojawiają się wtedy też opady deszczów, mgły i zachmurzenie. O jesieni klimatycznej mówimy wtedy, gdy gdy średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 15 a 5 st. C.
Jednym jesień kojarzy się z kolorowymi liśćmi na drzewach, które tworzą krajobraz nazywany "złotą jesienią" - idealny do spacerów. Innym z koniecznością zmiany garderoby albo rozpoczęciem sezonu na grzyby.
Kalendarzowa jesień
Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni przypada co roku na ten sam dzień. Mowa o 23 września. Już za lekko ponad dwa tygodnie wszystkie "jesieniary" będą mogły oficjalnie triumfować nadejście ich ulubionej pory roku. W mediach społecznościowych zapewne pojawią się zdjęcia w ciepłych swetrach, z kocami oraz przy herbatce z miodem i cytryną, zrobione na tle dyni i kolorowych drzew.
Kalendarzowa jesień potrwa do 21 grudnia. Tego dnia oficjalnie rozpocznie się kalendarzowa zima.
Astronomiczna jesień
Z kolei data jesieni astronomicznej nie jest stała i zależy od równonocy jesiennej. Wyznaczają ją promienie słoneczne prostopadle padające na równik.
W tym roku akurat początek kalendarzowej jesieni zbiega się z pierwszym dzniem jesieni astronomicznej, czyli wypada 23 września, dokładnie o godzinie. 3:03. W ubiegłym roku było zaś inaczej, a astronomiczne zakończenie lata i początek kolejnej pory roku przypadł na 22 września.