Trwa ładowanie...

Planetaria w Polsce. Podróż po tajemniczym wszechświecie

Wycieczka do planetarium to świetna rozrywka, która spodoba się nie tylko fanom astronomii. W planetariach, oprócz obserwacji ciał niebieskich wyświetlanych na sferycznej kopule, można obejrzeć także ciekawe projekcje dotyczące gwiazd, planet i otaczającego nas wszechświata. W jakich miastach w Polsce można znaleźć planetaria?

Projektor w planetarium - zdjęcie ilustracyjne Projektor w planetarium - zdjęcie ilustracyjne Źródło: Adobe Stock
d3uneb6
d3uneb6

Teatr nieba dostępny jest w ponad 20 polskich planetariach. Znajdują się one w różnych regionach Polski. Przedstawiamy kilka z nich.

Planetarium w Chorzowie

Planetarium w Chorzowie powstało w 1955 r. i jest równocześnie najstarszym i największym tego typu obiektem w Polsce. Pod kopułą wielkości 23 m kosmiczne spektakle może oglądać aż 400 osób. W planetarium znajduje się także obserwatorium astronomiczne.

Aktualnie budynek przechodzi gruntowny remont, na który przeznaczono ponad 154 mln zł. Obiekt ma zostać ponownie otwarty w połowie 2022 r. Nową atrakcją planetarium mają być symulatory lotów kosmicznych w postaci pięciu obrotowych kapsuł.

Planetarium w Międzyzdrojach

W popularnym kurorcie turystycznym – obok atrakcji charakterystycznych dla nadmorskich regionów wypoczynkowych – znaleźć można również planetarium z siedmiometrową kopułą. Cyfrowe projektory zabierają widzów w podróż po układzie słonecznym oraz innych galaktykach.

d3uneb6

Repertuar Planetarium Międzyzdroje obejmuje kilka pokazów tematycznych – na przykład Cuda Wszechświata – pokaz obrazujący formowanie się galaktyk z nawiązaniem do Układu Słonecznego czy pokaz Znaki Na Niebie – edukacyjny program na temat gwiazdozbiorów. Planetarium czynne jest od wtorku do piątku w godzinach od 15 do 20 i w weekendy w godzinach od 12 do 20.

Planetarium w Toruniu

W Toruniu znajduje się jedno z największych planetariów w Polsce – o kopule wielkości 15 m. Co ważne, jest to też jedno z najchętniej odwiedzanych planetariów w Europie – rocznie gości w nim ponad 200 tys. osób. Sam budynek Planetarium im. Władysława Dziewulskiego jest zabytkiem, którego historia sięga XIX w. Początkowo był to zbiornik do przechowywania gazu.

Planetarium w Toruniu Adobe Stock
Planetarium w ToruniuŹródło: Adobe Stock

Planetarium w Toruniu czynne jest od środy do piątku w godzinach 8:30 – 15, w sobotę od 10 do 17 i w niedzielę od 10 do 15. Planetarium oferuje ciekawe seanse astronomiczne i wystawy interaktywne.

d3uneb6

Kameralne Planetarium w Częstochowie

Planetarium w Częstochowie jest kameralnym obiektem – projekcje może oglądać 40 osób. Należy do Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza. Ekran sferyczny znajduje się na kopule o średnicy 8 m.

Planetarium jest otwarte dla osób indywidualnych w każdą środę o godz. 18. Odbywają się wtedy specjalne pokazy tematyczne, pozwalające na zgłębienie konkretnych zagadnień z dziedziny astronomii. Na życzenie w obiekcie organizowane są seanse grupowe.

d3uneb6

Planetaria w Polsce

Inne planetaria w Polsce znajdują się w: Warszawie, Łodzi, Gdyni, Olsztynie, Komorowie, Niepołomicach, Piotrkowie Trybunalskim, w Kielcach, Fromborku, Potarzycach k. Jarocina, Szczecinie, Wrocławiu, Ustroniu i Zielonej Górze.

Planetarium w Łodzi Adobe Stock
Planetarium w Łodzi Źródło: Adobe Stock

Odwiedzając dane miasto, warto włączyć planetarium do harmonogramu wycieczki! Pokazy nie trwają długo, pozostawiają jednak niezapomniane wrażenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ciekawostki Centrum Nauki Kopernik

d3uneb6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uneb6