Planetaria w Polsce. Podróż po tajemniczym wszechświecie
Wycieczka do planetarium to świetna rozrywka, która spodoba się nie tylko fanom astronomii. W planetariach, oprócz obserwacji ciał niebieskich wyświetlanych na sferycznej kopule, można obejrzeć także ciekawe projekcje dotyczące gwiazd, planet i otaczającego nas wszechświata. W jakich miastach w Polsce można znaleźć planetaria?
Teatr nieba dostępny jest w ponad 20 polskich planetariach. Znajdują się one w różnych regionach Polski. Przedstawiamy kilka z nich.
Planetarium w Chorzowie
Planetarium w Chorzowie powstało w 1955 r. i jest równocześnie najstarszym i największym tego typu obiektem w Polsce. Pod kopułą wielkości 23 m kosmiczne spektakle może oglądać aż 400 osób. W planetarium znajduje się także obserwatorium astronomiczne.
Aktualnie budynek przechodzi gruntowny remont, na który przeznaczono ponad 154 mln zł. Obiekt ma zostać ponownie otwarty w połowie 2022 r. Nową atrakcją planetarium mają być symulatory lotów kosmicznych w postaci pięciu obrotowych kapsuł.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Planetarium w Międzyzdrojach
W popularnym kurorcie turystycznym – obok atrakcji charakterystycznych dla nadmorskich regionów wypoczynkowych – znaleźć można również planetarium z siedmiometrową kopułą. Cyfrowe projektory zabierają widzów w podróż po układzie słonecznym oraz innych galaktykach.
Repertuar Planetarium Międzyzdroje obejmuje kilka pokazów tematycznych – na przykład Cuda Wszechświata – pokaz obrazujący formowanie się galaktyk z nawiązaniem do Układu Słonecznego czy pokaz Znaki Na Niebie – edukacyjny program na temat gwiazdozbiorów. Planetarium czynne jest od wtorku do piątku w godzinach od 15 do 20 i w weekendy w godzinach od 12 do 20.
Planetarium w Toruniu
W Toruniu znajduje się jedno z największych planetariów w Polsce – o kopule wielkości 15 m. Co ważne, jest to też jedno z najchętniej odwiedzanych planetariów w Europie – rocznie gości w nim ponad 200 tys. osób. Sam budynek Planetarium im. Władysława Dziewulskiego jest zabytkiem, którego historia sięga XIX w. Początkowo był to zbiornik do przechowywania gazu.
Planetarium w Toruniu czynne jest od środy do piątku w godzinach 8:30 – 15, w sobotę od 10 do 17 i w niedzielę od 10 do 15. Planetarium oferuje ciekawe seanse astronomiczne i wystawy interaktywne.
Czytaj też: Orientarium w Łodzi. Znamy ceny biletów
Kameralne Planetarium w Częstochowie
Planetarium w Częstochowie jest kameralnym obiektem – projekcje może oglądać 40 osób. Należy do Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza. Ekran sferyczny znajduje się na kopule o średnicy 8 m.
Planetarium jest otwarte dla osób indywidualnych w każdą środę o godz. 18. Odbywają się wtedy specjalne pokazy tematyczne, pozwalające na zgłębienie konkretnych zagadnień z dziedziny astronomii. Na życzenie w obiekcie organizowane są seanse grupowe.
Planetaria w Polsce
Inne planetaria w Polsce znajdują się w: Warszawie, Łodzi, Gdyni, Olsztynie, Komorowie, Niepołomicach, Piotrkowie Trybunalskim, w Kielcach, Fromborku, Potarzycach k. Jarocina, Szczecinie, Wrocławiu, Ustroniu i Zielonej Górze.
Odwiedzając dane miasto, warto włączyć planetarium do harmonogramu wycieczki! Pokazy nie trwają długo, pozostawiają jednak niezapomniane wrażenia.