Trwa ładowanie...

Plany wakacyjne a nowe przepisy. Pracodawca będzie mógł narzucić pracownikowi termin urlopu

Większość Polaków prawdopodobnie zdecyduje się na spędzenie letniego urlopu w kraju. Jednak warto uważać z planowaniem wczasów, bo może się okazać, że to pracodawca wskaże nam termin, w którym będziemy mogli wziąć wolne i wyjechać.

Plany wakacyjne a nowe przepisy. Pracodawca będzie mógł narzucić pracownikowi termin urlopuŹródło: Getty Images
d3dpxyw
d3dpxyw

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy m.in. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom. Mowa o firmach dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa.

Jak informuje "Rzeczpospolita", projekt wzbudził wielkie kontrowersje wśród związkowców już trzy tygodnie temu, kiedy się pojawił. Zakładał pozbawienie ich uprawnień oraz uproszczenie zasad związanych ze zwalnianiem pracowników oraz automatycznego cięcia wynagrodzeń o 10 proc.

Pracodawca wyznaczy termin zaległego urlopu

Najistotniejsza zmiana w projekcie tarczy 4.0 ma związek z wprowadzeniem możliwości wyznaczenia przez pracodawcę terminu, w którym pracownik ma wykorzystać urlop. Projekt przewiduje, że pracodawca będzie mógł w ten sposób wyznaczyć pracownikowi 30 dni zaległego urlopu z ubiegłych lat oraz połowę tegorocznego urlopu. Jednak ostateczną wersję projektu poznamy, gdy wpłynie on do sejmu.

d3dpxyw

Ministerstwo Rozwoju wyjaśnia, że takie rozwiązanie umożliwi pracodawcy w trakcie pandemii wysłanie pracownika bez jego zgody na zaległy urlop. Takie rozwiązanie ma zapobiec kumulacji urlopów niewykorzystanych urlopów z zaległych lat oraz tych z obecnego roku kalendarzowego.

Źródło: Rzeczpospolita

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Tarcza 4.0. Przymusowy urlop bez zgody pracownika. "Rozsądne rozwiązanie"

d3dpxyw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dpxyw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj