Trwa ładowanie...

Plany wakacyjne a nowe przepisy. Pracodawca będzie mógł narzucić pracownikowi termin urlopu

Większość Polaków prawdopodobnie zdecyduje się na spędzenie letniego urlopu w kraju. Jednak warto uważać z planowaniem wczasów, bo może się okazać, że to pracodawca wskaże nam termin, w którym będziemy mogli wziąć wolne i wyjechać.
Share
Rozwiązanie ma zapobiec kumulacji urlopów
Rozwiązanie ma zapobiec kumulacji urlopów Źródło: Getty Images
d2up96a

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy m.in. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom. Mowa o firmach dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa.

Jak informuje "Rzeczpospolita", projekt wzbudził wielkie kontrowersje wśród związkowców już trzy tygodnie temu, kiedy się pojawił. Zakładał pozbawienie ich uprawnień oraz uproszczenie zasad związanych ze zwalnianiem pracowników oraz automatycznego cięcia wynagrodzeń o 10 proc.

d2up96a

Pracodawca wyznaczy termin zaległego urlopu

Najistotniejsza zmiana w projekcie tarczy 4.0 ma związek z wprowadzeniem możliwości wyznaczenia przez pracodawcę terminu, w którym pracownik ma wykorzystać urlop. Projekt przewiduje, że pracodawca będzie mógł w ten sposób wyznaczyć pracownikowi 30 dni zaległego urlopu z ubiegłych lat oraz połowę tegorocznego urlopu. Jednak ostateczną wersję projektu poznamy, gdy wpłynie on do sejmu.

Ministerstwo Rozwoju wyjaśnia, że takie rozwiązanie umożliwi pracodawcy w trakcie pandemii wysłanie pracownika bez jego zgody na zaległy urlop. Takie rozwiązanie ma zapobiec kumulacji urlopów niewykorzystanych urlopów z zaległych lat oraz tych z obecnego roku kalendarzowego.

Źródło: Rzeczpospolita

d2up96a

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Tarcza 4.0. Przymusowy urlop bez zgody pracownika. "Rozsądne rozwiązanie"

d2up96a

Podziel się opinią

Share
d2up96a
d2up96a