Plastikowa "narośl" na skałach. Oto przykład, jak człowiek niszczy środowisko
Naukowcy z portugalskiego Centrum Nauk o Morzu i Środowisku informują o nowej, niespotykanej dotąd formie zanieczyszczenia plastikiem. Mowa o nalocie składającym się z cząstek plastiku, który osadził się na skałach wzdłuż linii brzegowej.
Zjawisko zostało nazwane "plasticrust", co oznacza "plastikową rdzę". Analiza materiału wykazała, że składa się on głównie z polietylenu, który jest powszechnie stosowany do produkcji m.in. popularnych reklamówek. "Plastikową rdzę" można znaleźć na ok. 10 proc. skał na linii brzegowej Madery.
Portugalczycy po raz pierwszy zaobserwowali nalot w 2016 r. Już wtedy zaczęli mu się uważnie przyglądać. Wyjaśniają, że plastikowe skorupy powstały w wyniku uderzenia kawałków plastiku o skalisty brzeg.
Niepokojące zjawisko skłania badaczy ku wnioskom, że szkodliwa "rdza" może być zjadana przez drobne zwierzęta morskie (np. ślimaki), które są następnie zjadane przez ryby i zwierzęta. Czyli istnieje duże prawdopodobieństwo, że i człowiek jest narażony jest na konsumowanie mięsa "wzbogaconego" o polietylen.
Czas pokaże, czy do naszego organizmu trafia więcej cząsteczek mikroplastiku niż nam się wydawało.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl