Po latach przerwy wyspa na Arkadii będzie znowu dostępna

Po blisko osiemdziesięcioletniej przerwie mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z wyspy na zalewie Arkadia w Suwałkach. Co roku wypoczywa i plażuje tam tysiące osób, a teraz będzie ich jeszcze więcej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po latach przerwy wyspa na Arkadii będzie znowu dostępna
(PAP, Fot: Adam Kardasz)

To wielka zmiana dla mieszkańców i turystów. Na zalewie został wybudowany drewniany pomost o długości 80 m i szerokości 3 m, który połączył plażę z wyspą. Do połowy lipca jej teren ma zostać zagospodarowany, by mógł stać się miejscem wypoczynku i relaksu.

Budowa oświetlonego pomostu kosztowała miasto 290 tys. zł, zagospodarowanie ma pochłonąć 538 tys. zł. - Dotąd wyspa była miejscem zachwaszczonym, niedostępnym dla społeczeństwa. Za miesiąc ma to się zmienić. Będzie nie do poznania - zapowiada Kamil Sznel, kierownik biura prezydenta Suwałk.

Na wyspie pojawią się ławki, kosze i stojaki do rowerów, ścieżki pieszo-rowerowe, trawniki i kwietniki. Powstanie także trybuna dla 30 osób, która ma służyć do oglądania imprez sportowo-wodnych na zalewie. Cała wyspa zostanie oświetlona.

Zalew Arkadia zasilany jest przez rzekę Czarna Hańcza. Ma 700 m długości i 400 m szerokości, a w najgłębszym miejscu osiąga 5,5 m, ale prawdopodobnie w tym roku będzie pogłębiany.

Zalew ma dwie historie powstania. W XVIII wieku zbudowano młyn wodny dla potrzeb mieszczan oraz zbiornik wodny. W miesiącach letnich było tu kąpielisko, a na wyspie po środku stawu urządzano występy artystyczne. W 1911 r. obok zalewu zbudowany został drewniany budynek teatru "Arkadia", który spłonął podczas I wojny światowej. Powoli akwen zaczął tracić znaczenie i został zasypany podczas II wojny światowej.

google maps
Podziel się

W 1976 r. zalew został ponownie zagospodarowany i od tego czasu służy jako miejsce plażowania, połowu ryb i miejsce rekreacji. Od kilku lat władze miasta inwestują w obiekty sportowe wokół, m.in. powstało boisko do siatkówki z trybunami na 300 osób, boisko do plażowej piłki nożnej, siłownia pod chmurką, parkur i place zabaw dla dzieci. Teraz, gdy zagospodarowana zostanie wyspa, to miejsce zmieni się nie do poznania.

Polub WP Turystyka
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.