Podhale - dobre warunki narciarskie

W południowo-wschodniej Małopolsce znowu zapanowała wiosna, jednak na większości wcześniej przygotowanych stoków panują dobre warunki narciarskie. W zależności od położenia stacji pokrywa śnieżna waha się od kilkunastu do nawet dziewięćdziesięciu centymetrów.

Podhale - dobre warunki narciarskie
Faferek - Fotolia.com

06.02.2014 09:45

W regionie od kilku dni znów panuje odwilż, ale wcześniej ośrodki narciarskie miały sporo czasu i zgromadziły na trasach znaczne zapasy białego puchu. Lokalnie armatki pracowały pełną parą nawet przez całą dobę, ponieważ temperatury wahały się w optymalnym dla większości tych urządzeń przedziale od minus 2 do minus 5 stopni.

W powiecie tatrzańskim w dalszym ciągu bez problemów można jeździć na nartach m.in. w Zakopanem na kilku mniejszych wyciągach w mieście oraz stacjach Nosala, Polany Szymoszkowej i Gubałówki. Przygotowane są trasy ośrodków w Białce Tatrzańskiej, Czarnej Górze, Gliczarowie Górnym, Jurgowie, Kościelisku, Małem Cichem, Murzasichlu, Suchem, Witowie i Zębie.

W niedzielę w stacji Rusin-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej będzie można, oprócz jeżdżenia, pokibicować uczestnikom jedynego w Polsce cyklu parad gazdowskich. O ile warunki śniegowe się nie pogorszą, to rozegrane zostaną trzy konkurencje: wyścig góralskimi sankami (kumoterkami), skiring (narciarz jadący za koniem bez jeźdźca) i skiskiring (koniem ciągnącym narciarza powozi jeździec).

Nadal szusować można w kotle Gąsienicowym, gdzie leży ponad 50 cm naturalnego śniegu. Nartostrady są wprawdzie zamknięte, ale do Kuźnic można zjechać koleją linową z Kasprowego Wierchu. Co kilka dni jednak nad Tatrami pojawia się zwiastujący wiatr halny wał chmur, a to może unieruchomić wszystkie urządzenia wywożące narciarzy na szczyt.

W sobotę w rejonie Hali Gąsienicowej będzie można zobaczyć uczestników pierwszego w tym sezonie kursu lawinowego organizowanego przez TOPR i Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu. Jego uczestnicy będą mieli okazję poznać podstawowe zasady prowadzenia akcji ratunkowych. Tej zimy ma się odbyć jeszcze jedno szkolenie tego typu oraz szereg kursów weekendowych, w tym przybliżających coraz bardziej popularne narciarskie wycieczki skiturowe i skialpinistyczne.

Dobrze przygotowane są też trasy w innych miejscowościach regionu, np. na Zadziale i Długiej Polanie w Nowym Targu. Zapraszają także szczawnickie Palenica, Szafranówka i Jaworki. W Krościenku czynna jest Stajkowa-Ski, a w Rabce - Polczakówka. Na narciarzy oczekują stacje w Chabówce, Cichem, Niedzicy, Orawce i Czerwiennem oraz w Kluszkowcach. W Zawoi w powiecie suskim działają Mosorny Groń oraz wyciągi Wojtek i Baca.

W okolicach Nowego Sącza dobre warunki panują m.in. w ośrodkach Góra Parkowa, Azoty i Jaworzyna w Krynicy i Kamianna w Kamiannej. Zapraszają także stacje w Laskowej, Tyliczu oraz Kokuszka w Piwnicznej-Zdroju. W stacji narciarskiej Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla również panują bardzo dobre warunki, a dla wygodniejszego przemieszczania się w obrębie ośrodka uruchomiono połączenie między Wierchomlą i Muszyną. Kolejne ułatwienie to możliwość jazdy na wszystkich trasach przy użyciu jednego skipasa. Działa tu sześć spośród 10 wyciągów.

Dodatkową atrakcją w ten weekend będą imprezy rodzinne na stoku Wierchomli na polanie przy Szałasie oraz w Szczawniku koło Muszyny.

W powiecie gorlickim przygotowane są trasy małastowskiego Magura Ski Parku, Smerekowca i Ski Centrum w Czarnym Groniu-Rzykach. W limanowskim czynne są Śnieżnica w Kasinie Wielkiej, Tobołów w Koninkach, Limanowa-Ski w Limanowej i Lubomierz.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)