Trwa ładowanie...

Podróż w czasie. Oto najpiękniejsze polskie skanseny

Skanseny to miejsca, w których czas jakby się zatrzymał. Wchodząc na ich teren możemy zobaczyć, jak przed laty wyglądała polska wieś, podziwiać wystrój chat jej mieszkańców oraz podziwiać lokalne rękodzieło. Wybraliśmy najciekawsze z nich!

Skansen w Biskupinie jest niezwykle malowniczo położonySkansen w Biskupinie jest niezwykle malowniczo położonyŹródło: Adobe Stock
d96kmif
d96kmif

Termin "skansen" nie jest bynajmniej polską nazwą. Został stworzony w Szwecji, gdzie powstały pierwsze na świecie muzea na świeżym powietrzu. Znajdowały się w nich przeniesione i odnowione zabytkowe zabudowania wiejskie, które zostały udostępnione do zwiedzania i podziwiania dla turystów. Skanseny bardzo szybko stały się popularne poza Szwecją, a moda na ich tworzenie przywędrowała także do Polski.

Pierwszy skansen w naszym kraju powstał w 1906 r. w Wdzydzach Kiszewskich. Jego twórcy, Izydor i Teodora Gulgowscy, odkupili od miejscowego gospodarza jego ponad 100-letnią chatę oraz zaczęli gromadzić w niej sprzęty domowe i miejscowe rękodzieło. Obecnie na terenie pierwszego polskiego skansenu mieści się Muzeum w Wdzydzach Kiszewskich, w którym nadal można podziwiać lokalne chaty, wiatraki, kuźnię, a także zabytkową szkołę. Wszystkie budynki mają wieloletnią historię, która sięga nawet XVII w.

Osada w Biskupinie – najsłynniejszy polski skansen

Osada w Biskupinie jest zdecydowanie najbardziej znanym skansenem w naszym kraju. Znajduje się w okolicy Gniezna, pierwszej stolicy państwa polskiego, na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Miejsce to od lat odwiedzają wycieczki szkolne, rodziny z dziećmi oraz pasjonaci historii, którzy chcą przenieść się na chwilę do dawnych czasów. Niezwykle fascynująca jest sama historia odkrycia tego miejsca. Najsłynniejsza słowiańska osada w Polsce została odnaleziona zupełnie przez przypadek. Miało to miejsce w latach 30-tych XX w., podczas prac irygacyjnych prowadzonych na Jeziorze Biskupińskim.

Biskupina nie trzeba nikomu przedstawiać Adobe Stock
Biskupina nie trzeba nikomu przedstawiaćŹródło: Adobe Stock, fot: Cezary Wojtkowski

Osadę w Biskupinie zamieszkiwała ludność z epoki brązu, związana z kulturą łowiecką. Na jej terenie znajdowało się ok. 100 domów, które zajmowały wielopokoleniowe rodziny. Według archeologów i historyków, Biskupin był zamieszkiwany przez ok. 150 lat. Przyczyna jego upadku i opuszczenia przez miejscowych nie jest do końca znana – być może doszło do tego w wyniku przeniesienia się ludności na inne tereny lub napaści ze strony wroga.

d96kmif

Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie

Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie jest jednym z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych skansenów w naszym kraju. Mieści się na Wolińskiej Kępie, w pobliżu wyspy Wolin. Na jego terenie turyści mogą podziwiać elementy wczesnośredniowiecznej zabudowy mieszkalnej i obronnej, która była użytkowana nie tylko przez Słowian, ale podobno także Wikingów, przybywających na te tereny we wczesnym średniowieczu.

Wolin to 27 drewnianych chat Adobe Stock
Wolin to 27 drewnianych chatŹródło: Adobe Stock

W skansenie znajduje się 27 drewnianych chat. Osada jest otoczona wałami obronnymi i wieżą, co świadczy o jej obronnym charakterze. Według historyków, w IX w. mieściła się tu wioska kupiecka, w której mógł zamieszkać każdy, jednak pod pewnym warunkiem – nie mógł obnosić się ze swoją religią. Wioska stanowiła więc miejsce swobody religijnej i tolerancji.

d96kmif

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Turyści, którzy chcą zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie w stosunkowo niedalekiej przeszłości, mogą natomiast odwiedzić Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Czekają tam na nich zabytkowe zabudowania z XVII, XVIII i XIX w. Drewniane chaty należące do miejscowej ludności są otoczone przepięknymi, zadbanymi ogródkami warzywnymi, na terenie skansenu znajduje się stary wiatrak, a także karczma, w której miejscowi raczyli się lokalnym piwem i jadłem.

Muzeum Wsi Mazowieckiej Adobe Stock
Muzeum Wsi MazowieckiejŹródło: Adobe Stock, fot: RAFAL DZIOREK

Turyści mogą wejść do wnętrza domów włościańskich i na podstawie ich wyposażenia spróbować odgadnąć, czy należały one do zamożnych mieszkańców czy uboższych członków lokalnej społeczności. Na zafascynowanych kulturą staropolską czeka natomiast jeszcze jedna atrakcja – w znajdującym się na terenie skansenu XVIII-wiecznym kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego można wziąć ślub.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

"Polska na weekend". Miasto ze złota. Odkrywamy tajemnice Wałbrzycha

d96kmif
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d96kmif