Podróż w czasie. Oto najpiękniejsze polskie skanseny

Skanseny to miejsca, w których czas jakby się zatrzymał. Wchodząc na ich teren możemy zobaczyć, jak przed laty wyglądała polska wieś, podziwiać wystrój chat jej mieszkańców oraz podziwiać lokalne rękodzieło. Wybraliśmy najciekawsze z nich!

Skansen w Biskupinie jest niezwykle malowniczo położony
Skansen w Biskupinie jest niezwykle malowniczo położony
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

12.07.2022 | aktual.: 15.07.2022 13:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Termin "skansen" nie jest bynajmniej polską nazwą. Został stworzony w Szwecji, gdzie powstały pierwsze na świecie muzea na świeżym powietrzu. Znajdowały się w nich przeniesione i odnowione zabytkowe zabudowania wiejskie, które zostały udostępnione do zwiedzania i podziwiania dla turystów. Skanseny bardzo szybko stały się popularne poza Szwecją, a moda na ich tworzenie przywędrowała także do Polski.

Pierwszy skansen w naszym kraju powstał w 1906 r. w Wdzydzach Kiszewskich. Jego twórcy, Izydor i Teodora Gulgowscy, odkupili od miejscowego gospodarza jego ponad 100-letnią chatę oraz zaczęli gromadzić w niej sprzęty domowe i miejscowe rękodzieło. Obecnie na terenie pierwszego polskiego skansenu mieści się Muzeum w Wdzydzach Kiszewskich, w którym nadal można podziwiać lokalne chaty, wiatraki, kuźnię, a także zabytkową szkołę. Wszystkie budynki mają wieloletnią historię, która sięga nawet XVII w.

Osada w Biskupinie – najsłynniejszy polski skansen

Osada w Biskupinie jest zdecydowanie najbardziej znanym skansenem w naszym kraju. Znajduje się w okolicy Gniezna, pierwszej stolicy państwa polskiego, na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Miejsce to od lat odwiedzają wycieczki szkolne, rodziny z dziećmi oraz pasjonaci historii, którzy chcą przenieść się na chwilę do dawnych czasów. Niezwykle fascynująca jest sama historia odkrycia tego miejsca. Najsłynniejsza słowiańska osada w Polsce została odnaleziona zupełnie przez przypadek. Miało to miejsce w latach 30-tych XX w., podczas prac irygacyjnych prowadzonych na Jeziorze Biskupińskim.

Biskupina nie trzeba nikomu przedstawiać
Biskupina nie trzeba nikomu przedstawiać© Adobe Stock | Cezary Wojtkowski

Osadę w Biskupinie zamieszkiwała ludność z epoki brązu, związana z kulturą łowiecką. Na jej terenie znajdowało się ok. 100 domów, które zajmowały wielopokoleniowe rodziny. Według archeologów i historyków, Biskupin był zamieszkiwany przez ok. 150 lat. Przyczyna jego upadku i opuszczenia przez miejscowych nie jest do końca znana – być może doszło do tego w wyniku przeniesienia się ludności na inne tereny lub napaści ze strony wroga.

Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie

Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie jest jednym z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych skansenów w naszym kraju. Mieści się na Wolińskiej Kępie, w pobliżu wyspy Wolin. Na jego terenie turyści mogą podziwiać elementy wczesnośredniowiecznej zabudowy mieszkalnej i obronnej, która była użytkowana nie tylko przez Słowian, ale podobno także Wikingów, przybywających na te tereny we wczesnym średniowieczu.

Wolin to 27 drewnianych chat
Wolin to 27 drewnianych chat© Adobe Stock

W skansenie znajduje się 27 drewnianych chat. Osada jest otoczona wałami obronnymi i wieżą, co świadczy o jej obronnym charakterze. Według historyków, w IX w. mieściła się tu wioska kupiecka, w której mógł zamieszkać każdy, jednak pod pewnym warunkiem – nie mógł obnosić się ze swoją religią. Wioska stanowiła więc miejsce swobody religijnej i tolerancji.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Turyści, którzy chcą zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie w stosunkowo niedalekiej przeszłości, mogą natomiast odwiedzić Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Czekają tam na nich zabytkowe zabudowania z XVII, XVIII i XIX w. Drewniane chaty należące do miejscowej ludności są otoczone przepięknymi, zadbanymi ogródkami warzywnymi, na terenie skansenu znajduje się stary wiatrak, a także karczma, w której miejscowi raczyli się lokalnym piwem i jadłem.

Muzeum Wsi Mazowieckiej
Muzeum Wsi Mazowieckiej© Adobe Stock | RAFAL DZIOREK

Turyści mogą wejść do wnętrza domów włościańskich i na podstawie ich wyposażenia spróbować odgadnąć, czy należały one do zamożnych mieszkańców czy uboższych członków lokalnej społeczności. Na zafascynowanych kulturą staropolską czeka natomiast jeszcze jedna atrakcja – w znajdującym się na terenie skansenu XVIII-wiecznym kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego można wziąć ślub.

Źródło artykułu:WP Turystyka
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także