Trwa ładowanie...
na śniegu
29-01-2010 11:50

Podróżowanie samochodem po Słowacji

Na Słowacji sieć stacji paliw jest słabiej rozwinięta niż w Polsce. Całodobowe stacje znajdują się tylko w większych miastach i przy głównych trasach.

Podróżowanie samochodem po SłowacjiFot: sxc.hu
d3ild7v
d3ild7v

Większość mniejszych stacji czynna jest do 18.00, często z przerwą obiadową (przeważnie 12.00–13.00). Dlatego warto mieć ze sobą mały kanister z zapasem benzyny. W sprzedaży dostępne są benzyny uniwersalne UNI 91 (Special), UNI SUPER 95 (Super), benzyna bezołowiowa NATURAL oraz ropa DIESEL.

Niektóre stacje oferują także benzynę bezołowiową SUPER PLUS 98. Ceny benzyny kształtują się podobnie jak w Polsce. Sieć stacji sprzedających gaz (LPG) nie jest wprawdzie zbyt gęsta, ale ciągle się rozwija, zwłaszcza w większych ośrodkach miejskich i przy głównych trasach.

Nie należy łamać przepisów, policjantom raczej nie trafiają do przekonania wymyślne tłumaczenia, zwłaszcza, gdy padają z ust obcokrajowca. Słowacka pokuta (mandat) z pewnością nas wtedy nie ominie.

d3ild7v

Ostrożności nigdy za wiele również przy parkowaniu. Pozostawienie pojazdu w niewłaściwym miejscu może szybko zakończyć się blokadą lub wywiezieniem samochodu na policyjny parking, gdzieś na „kraju mesta”.

Słowacy na drogach są raczej uprzejmi, starajmy się więc wykazać dobrą wolę i nie stosować niektórych polskich zwyczajów. Pamiętajmy, że jesteśmy gośćmi – nie psujmy zdania gospodarzy o sąsiadach.

d3ild7v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ild7v