Pokazał, jak w środku wygląda meczet w Gdańsku. "Tam są najlepsze widoki"
Na terenie Polski znajduje się kilka meczetów, ale to ten w Gdańsku najbardziej przypomina te, które znamy z krajów muzułmańskich. Posiada niezwykle charakterystyczny minaret i białą fasadę. Adam Hraish, który w mediach społecznościowych edukuje nt. islamu, pokazał ostatnio, jak ten obiekt wygląda w środku.
Meczet im. Dżamaluddina Al-Afganieniego w Gdańsku znajduje się przy ul. Abrahama 17a. Budowę świątyni rozpoczęto w 1984 roku i trwała ona sześć lat. Był trzecim meczetem w Polsce. Dwa najstarsze - w Kruszynianach i Bohonikach - są jednak drewniane. Gdański był więc pierwszym murowanym meczetem w kraju nad Wisłą.
Meczet w Gdańsku
Meczet można zwiedzać. Jak informuje Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Gdańsku, świątynia jest otwarta dla turystów w piątki, soboty i niedzielę. Konieczny jest jednak wcześniejszy kontakt przed przybyciem, w celu ustalenia godziny zwiedzania.
Zainteresowani nie muszą jednak wybierać się do Gdańska, żeby dowiedzieć się, jak wygląda meczet w środku. Adam Hraish, który w mediach społecznościowych (@adamhraish) edukuje nt. islamu i swojej ojczyzny, Palestyny, pokazał ostatnio wideo ze środka świątyni. - Meczet został założony przez gdańskich Tatarów, do których należał mój dziadek Bekir - przyznaje.
W krótkim nagraniu możemy zobaczyć najważniejsze miejsca. - To nie jest minibar, to minbar, czyli muzułmańska kazalnica - zaczyna Hraish. - Z kolei mihrab wskazuje muzułmanom kierunek modlitwy, czy miasto Mekka w Arabii Saudyjskiej.
Następnie Adam Hraish przechodzi na piętro, gdzie znajduje się strefa zarezerwowana tylko dla kobiet. - Mają one tam pełen komfort i swobodę, a także najlepsze widoki - mówi.
Trwa ładowanie wpisu: tiktok
Dalej znajdują się wejście do minaretu, który jednak jest nieużytkowany. Drzwi są zamknięte. Adam Hraish nie poddał się jednak i udało mu się w późniejszym terminie wspiąć także na 30 m wieżę, z której roztacza się piękny widok na Gdańsk.
Trwa ładowanie wpisu: tiktok
Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się odwiedzić meczet osobiście, przed wejściem na salę modlitw musimy zdjąć buty.
Czytaj więcej: Jak zachować się w meczecie? Polka zdradza szczegóły
WP Turystyka na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski