Trwa ładowanie...

Pokazał, jak w środku wygląda meczet w Gdańsku. "Tam są najlepsze widoki"

Na terenie Polski znajduje się kilka meczetów, ale to ten w Gdańsku najbardziej przypomina te, które znamy z krajów muzułmańskich. Posiada niezwykle charakterystyczny minaret i białą fasadę. Adam Hraish, który w mediach społecznościowych edukuje nt. islamu, pokazał ostatnio, jak ten obiekt wygląda w środku.

Meczet w Gdańsku ma charakterystyczny minaretMeczet w Gdańsku ma charakterystyczny minaretŹródło: Adobe Stock
d1a6emr
d1a6emr

Meczet im. Dżamaluddina Al-Afganieniego w Gdańsku znajduje się przy ul. Abrahama 17a. Budowę świątyni rozpoczęto w 1984 roku i trwała ona sześć lat. Był trzecim meczetem w Polsce. Dwa najstarsze - w Kruszynianach i Bohonikach - są jednak drewniane. Gdański był więc pierwszym murowanym meczetem w kraju nad Wisłą.

Meczet w Gdańsku

Meczet można zwiedzać. Jak informuje Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Gdańsku, świątynia jest otwarta dla turystów w piątki, soboty i niedzielę. Konieczny jest jednak wcześniejszy kontakt przed przybyciem, w celu ustalenia godziny zwiedzania.

Zainteresowani nie muszą jednak wybierać się do Gdańska, żeby dowiedzieć się, jak wygląda meczet w środku. Adam Hraish, który w mediach społecznościowych (@adamhraish) edukuje nt. islamu i swojej ojczyzny, Palestyny, pokazał ostatnio wideo ze środka świątyni. - Meczet został założony przez gdańskich Tatarów, do których należał mój dziadek Bekir - przyznaje.

W krótkim nagraniu możemy zobaczyć najważniejsze miejsca. - To nie jest minibar, to minbar, czyli muzułmańska kazalnica - zaczyna Hraish. - Z kolei mihrab wskazuje muzułmanom kierunek modlitwy, czy miasto Mekka w Arabii Saudyjskiej.

Źródło: Adam Hraish
Meczet w Gdańsku

Następnie Adam Hraish przechodzi na piętro, gdzie znajduje się strefa zarezerwowana tylko dla kobiet. - Mają one tam pełen komfort i swobodę, a także najlepsze widoki - mówi.

Dalej znajdują się wejście do minaretu, który jednak jest nieużytkowany. Drzwi są zamknięte. Adam Hraish nie poddał się jednak i udało mu się w późniejszym terminie wspiąć także na 30 m wieżę, z której roztacza się piękny widok na Gdańsk.

Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się odwiedzić meczet osobiście, przed wejściem na salę modlitw musimy zdjąć buty.

d1a6emr
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1a6emr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1a6emr