Trwa ładowanie...

Pokazali, co znajdują w żołądkach łabędzi. Zdjęcia z Ptasiego Azylu robią wrażenie

Ptasi Azyl warszawskiego zoo udostępnił na Facebooku przerażające zdjęcia. Żyłki, haczyki, przynęty, ołowiane ciężarki - wszystko to pracownicy tego miejsca znajdują w ptakach. "Mamy kilkudziesięciu pacjentów rocznie z elementami osprzętu wędkarskiego w ciele" - czytamy pod postem.

Share
Przebywając na plaży czy w okolicach zbiorników wodnych, należy pamiętać, że żyłki, haczyki i ciężarki wędkarskie to także śmieci i to niebezpieczne
Przebywając na plaży czy w okolicach zbiorników wodnych, należy pamiętać, że żyłki, haczyki i ciężarki wędkarskie to także śmieci i to niebezpieczneŹródło: 123RF, Fot: Kamila Koziol
d163hyk

"Niestety nie każdy miłośnik wędkowania bierze sobie do serca szanowanie miejsca, w którym łowi i dba o porządek oraz niepozostawianie po sobie śmieci. To zapewne niski procent takich osób (mamy taką nadzieję), lecz przez takie zachowanie mamy kilkudziesięciu pacjentów rocznie z elementami osprzętu wędkarskiego w ciele. Żyłki, haczyki, przynęty, ciężarki i wiele wiele innych" - czytamy pod postem.

"Otwieranie żołądka u łabędzia to zawsze bardzo ryzykowny zabieg"

Na zdjęciach widać dokładnie, co pracownicy Ptasiego Azylu znajdują w ciele ptaków. Pokazali np. dziób łabędzia, przy którym widać kłąb splątanej żyłki Jej reszta była w żołądku, dlatego nie obyło się bez operacji. "Otwieranie żołądka u łabędzia to zawsze bardzo inwazyjny i ryzykowny zabieg. Zwykle takie ptaki trafiają do nas w bardzo złym stanie ogólnym, ponieważ tylko wtedy dają się złapać i zwracają na siebie uwagę" - czytamy.

d163hyk

Z opisu pod zdjęciami można także się dowiedzieć, jak precyzyjna i trudna jest operacja na żołądku łabędzia.

Niektóre zdjęcia są naprawdę przerażające i po prostu smutne. Na jednym widać łabędzia, który najprawdopodobniej przy próbie uwolnienia się z żyłki złamał sobie żuchwę. Niestety nie udało się go uratować. Na zdjęciach udostępnionych przez Ptasi Azyl zawartość żołądka tego ptaka – kłęby żyłki oraz resztki osprzętu wędkarskiego.

Ptaki często umierają w męczarniach

"Pamiętajcie proszę o tych zdjęciach, jak znajdziecie nad wodą zaplątaną żyłkę. Dla nas to nie problem schować do kieszeni i wyrzucić. Dzięki temu możecie uratować komuś życie" - brzmi apel na Facebooku Ptasiego Azylu. - "Ptaki niestety często umierają w męczarniach".

Jak tłumaczą pracownicy Ptasiego Azylu, zazwyczaj są to ptaki związane ze środowiskiem wodnym. Łabędzie, które żerują przy brzegu, połykają często zaczepy i elementy zgubione przy wędkowaniu.

d163hyk

Kaczki i łyski głównie zaplątują się nogami w żyłki i zaczepy. Mewom również się to zdarza. Ponadto zjadają przynętę, która wygląda dla nich atrakcyjnie połykając w ten sposób haczyki i kotwiczki.

Przebywając na plaży czy w okolicach zbiorników wodnych, należy pamiętać, że żyłki, haczyki i ciężarki wędkarskie to także śmieci i to niebezpieczne. Pozostawione w trzcinach lub w wodzie stają się przyczyną wielu ptasich tragedii.

Ptasi Azyl - co to za miejsce?

Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Chronionych w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym jest częścią sieci ośrodków rehabilitacji w całej Polsce. Współpracuje z wieloma instytucjami badawczo-naukowymi, ośrodkami akademickimi, oraz organizacjami ochroniarskimi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo: Pies kontra łabędź. Nagranie świadka

d163hyk

Podziel się opinią

Share
d163hyk
d163hyk