Trwa ładowanie...

Polacy aresztowani w Grecji. Nie wiedzieli, że robią coś złego

Greckie media poinformowały o aresztowaniu dwóch obywateli polskich za wejście z dronem i aparatem fotograficznym na teren bazy greckiej marynarki wojennej. Do zdarzenia doszło na wyspie Salamina, nieopodal Aten.

Baza greckiej marynarki wojennej znajduje się na wyspie Salamina Baza greckiej marynarki wojennej znajduje się na wyspie Salamina Źródło: Licencjodawca, fot: Giannis Papanikos
d2ov4bj
d2ov4bj

Polacy w wieku 20 i 24 lat zostali zatrzymani w poniedziałek 1 stycznia ok. godz. 18 czasu lokalnego. Funkcjonariusze Wydziału Bezpieczeństwa Salaminy poinformowali, że powodem aresztowania było wejście na teren morskiej bazy wojskowej z dronem oraz aparatem.

Polacy aresztowani za wejście na teren greckiej bazy wojskowej

Turystom postawiono zarzut naruszenia środków bezpieczeństwa obszarów chronionych obiektów. Lokalne media podają jednak różne wersje wydarzeń. Jedne informują o filmowaniu na terenie bazy wojskowej, inne zaś jedynie o wejściu na jej obszar.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zima 2024. Wiadomo, kiedy spadnie śnieg

Urządzenia zatrzymane przy Polakach zostały przekazane do Dyrektoriatu Badań Kryminalnych Policji. Obecnie prowadzone jest dochodzenie w celu ustalenia, czy turyści weszli na teren marynarki wojennej celowo czy też przez pomyłkę. Na ten moment są podejrzewani o szpiegostwo.

d2ov4bj

Policja ustala również co zostało nagrane lub sfotografowane przez aresztowanych Polaków. Młodzi mężczyźni bez oporu przekazali funkcjonariuszom sprzęt fotograficzny. W rozmowie z policją kilkukrotnie powtarzali, że nie wiedzieli, że to, co robią jest zabronione. Zapewniali również, że są jedynie turystami.

Latanie nad obiektami militarnymi jest zabronione

Warto pamiętać, że lekkimi dronami można latać praktycznie wszędzie z wyjątkiem zgromadzeń oraz specjalnych stref chronionych. Są to strefy geograficzne, na których obowiązują całkowite, częściowe lub ograniczone zakazy lotów.

d2ov4bj

Do tego typu stref zalicza się przede wszystkim przestrzeń powietrzną nad lotniskami, szpitalami czy obiektami militarnymi. Ponadto są strefy, gdzie do wykonania lotu konieczne jest uzyskanie zgody zarządcy. Przykładowo taką zgodę trzeba uzyskać na przeloty w Parkach Narodowych. Przed użyciem drona powinniśmy sprawdzić, czy w danej strefie jest to dozwolone. W przeciwnym razie możemy zostać ukarani.

Źródło: portalmorski.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ov4bj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ov4bj