Trwa ładowanie...

Polacy nie mają złudzeń. "Tegoroczne wakacje będą droższe"

Na tegoroczne wakacje Polacy planują wydać średnio o 7 proc. więcej niż rok temu. Oznacza to wydatek ok. 1734 zł za osobę. Ponad połowa stawia na urlop w kraju.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Polskie morzePolskie morzeŹródło: Adobe Stock
d3wrii6
d3wrii6

Badanie na zlecenie Związku Banków Polskich (ZBP) przeprowadziła firma badawcza Minds&Roses.

Wakacje 2024 droższe o 7 proc.

- Tegoroczne wakacje będą droższe – zarówno w przeliczeniu na osobę, jak i na rodzinę. Średnie wydatki wyniosą 1734 zł na osobę, co oznacza wzrost o 7 proc. w porównaniu z 2023 r. – wówczas było to 1614 zł. Wakacyjne budżety rodzinne to blisko 4,5 tys. zł - stwierdzi dyrektor Zespołu Komunikacji i PR Związku Banków Polskich Przemysław Barbrich.

- Należy jednak pamiętać, że kwoty te są orientacyjne i stanowią uśrednioną wartość opartą na deklaracjach ankietowanych. Polacy doskonale zdają sobie sprawę z wyższych cen i uwzględnili to w swoich wakacyjnych planach. Zdecydowana większość badanych deklaruje, że przeznaczy na wypoczynek więcej niż w ubiegłym roku – dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". W Tajlandii żyje jak król. W Polsce o takich luksusach mógłby tylko pomarzyć

Z badania wynika, że największa grupa, bo 32 proc. ankietowanych, przewiduje wydatki w przedziale od 2501 zł do 5 tys. zł. Niemal co piąty Polak zamierza zmieścić się w kwocie od 1500 zł do 2500 zł, podczas gdy 23 proc. przeznaczy na wakacje od 5 tys. zł do 10 tys. zł. Dla 13 proc. wakacje będą oznaczać wydatek mniejszy niż 1500 zł, a 4 proc. ankietowanych planuje przeznaczyć na ten cel kwotę w przedziale 10 tys. zł – 15 tys. zł. Natomiast 2 proc. badanych zamierza wydać na wakacje więcej niż 15 tys. zł.

d3wrii6

Głównym źródłem finansowania wakacji, podobnie jak i w poprzednim roku, są zasoby własne. 82 proc. ankietowanych deklaruje, że nie zamierza sięgać po kredyt lub pożyczkę na realizację wakacyjnych planów. Taką możliwość rozważa 13 proc. badanych.

Najpopularniejsze kierunki na wakacje

Z badania wynika, że większość Polaków w tym roku postawiła na wakacje w kraju. Choć ten odsetek jest nieco niższy niż w latach poprzednich, to wciąż ponad połowa rodaków wybiera rodzime kierunki (56 proc.). Rośnie jednak liczba osób planujących wyjazd za granicę. Jest ich o 2 proc. więcej niż w 2023 r. (24 proc.).

Tunezja znów wraca do pierwszej piątki najpopularniejszych kierunków Adobe Stock
Tunezja należy do nielicznych krajów, w których ceny od zeszłego roku spadłyŹródło: Adobe Stock, fot: Valery Bareta

14 proc. Polaków nie ma w planach żadnego wyjazdu i decyduje się na wypoczynek w domu. Najczęstszym powodem jest brak pieniędzy. W badaniu 39 proc. osób wskazało pogorszenie sytuacji finansowej jako główny czynnik rezygnacji z wyjazdów, a 22 proc. przyznało, że tegoroczne ceny wycieczek są dla nich zbyt wysokie.

d3wrii6

Z analiz Związku Banków Polskich wynika, że w większości miejsc w kraju ceny poszły w górę. Dotyczy to zarówno apartamentów, hoteli, jak i pól namiotowych czy kempingów. Jedynym wyjątkiem jest agroturystyka, gdzie zaobserwowano spadki cen. Wzrosły też ceny transportu i parków rozrywki.

Co ciekawe, według raportu, za granicą w niektórych miejscach możemy liczyć na niższe ceny niż rok temu. Przykładem są Egipt i Tunezja. Jednak za podróże do najpopularniejszych destynacji, takich jak Turcja czy Grecja, zapłacimy więcej niż przed rokiem.

Źródło: PAP


Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3wrii6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wrii6