Trwa ładowanie...

Polacy otworzyli drogę do C1 na Gaszerbrum II. Zajęło im to dwa dni

Na początku czerwca ruszyła polsko-niemiecka wyprawa na Gaszerbrumy. Grupa w składzie: Adam Bielecki, Jacek Czech oraz Niemiec Felix Berg dziś znajduje się już na C1. W bazie pod Gaszerbrum II znajduje się też Andrzej Bargiel. Aklimatyzuje się przed dalszą wspinaczką na K2.

Share
Polacy otworzyli drogę do C1 na Gaszerbrum II. Zajęło im to dwa dni
Źródło: Facebook.com/ Adam Bielecki
d4cp5q9

Ich celem jest zdobycie szczytów: Gaszerbrum II na wysokości 8035 m n.p.m, Gaszerbrum IV na wysokości 7925 m n.p.m oraz * Gaszerbrum VII *, znajdującego się 6980 m n.p.m. Niestety śnieg i niesprzyjająca pogoda znacznie utrudniają akcję w górach. Pomimo międzynarodowego towarzystwa stacjonującego w bazie (są tam wspinacze z Włoch, Austrii, Węgier, Niemiec, Ukrainy, Szwajcarii oraz Słowenii)
nikomu poza Polakami w tym sezonie nie udało się wytyczyć drogi dojściowej do C1.

Wieczorem 21 czerwca * *Adam Bielecki pisał na swoim Facebooku, że pomimo tak licznej grupy sportowców w bazie pod Gasherbrumami, nikt w jeszcze nie założył C1. - No cóż, może nam się uda. – Czytamy na jego profilu. - Jutro ruszamy z Jackiem w górę, a przed nami kilka km. wrednego lodowca. Trzymajcie za nas kciuki! Pozdrawiamy – dodaje.

Trzy dni późnej czytamy, że są już w C1 i, że udało im się tam dostać po 20 godzinach efektywnej wspinaczki. Teraz czeka ich zasłużony odpoczynek.

W bazie pod Gaszerbrum II znajduje się także Andrzej Bargiel, który aktualnie przeprowadza aklimatyzację na wysokości 5000 m.n.p.m. * Jego cel jest jednak nieco inny, bo zamierza zdobyć K2, a ze szczytu *zjechać na nartach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Miłka Raulin dotarła do bazy pod Mount Everest. Polka przesłała nam nagranie

d4cp5q9

Podziel się opinią

Share
d4cp5q9
d4cp5q9