Polacy wydają więcej na bilety lotnicze
Nawiązując do danych przedstawionych przez firmę Firma JSC „Interneto Partneris” średnia cena biletów lotniczych w Polsce wzrosła o 10,5%.
Nawiązując do danych przedstawionych przez firmę Firma JSC „Interneto Partneris” średnia cena biletów lotniczych w Polsce wzrosła o 10,5%. Firma zarządzająca internetowym portalem rezerwacji biletów lotniczych „Flysiesta.pl” posiada również sześć innych portali internetowych sprzedających bilety online na terenie Europy. Porównując statystyki 2009 roku do tych z roku poprzedniego, analitycy JSC „Inetrneto Parteneris” doszli do wniosku, ze średnia cena biletów lotniczych waha się z powodu kierunków podróży lotniczych, które mają na nią największy wpływ.
Porównując wyniki z lata 2009 do tego samego okresu w roku poprzednim największy wzrost cen biletów odnotowano na Litwie, gdzie średnia biletów zwiększyła się aż o 15,5 % i wynosi obecnie 990 zł. Bilety lotnicze na Litwie wciąż zaliczane są do najtańszych w Europie.
W Polsce średnia cena biletów wzrosła z 1226 złotych, do 1357 złotych. Z drugiej strony, inne kraje bałtyckie zanotowały spadek cen. Średnia cena biletów lotniczych na Łotwie zmieniła się o 1,5% - z 1129 złotych spadła do 1115 złotych, a w Estonii zmalała o 7%, z 1204 złotych do 1115 złotych.
„Istnieją argumenty tłumaczące dlaczego nie ma powszechnej tendencji do zmian średniej ceny biletów lotniczych. Zwykliśmy myśleć, że podczas recesji tendencje są jednakowe dla wszystkich, jednak średnia cena biletów lotniczych jest uzależniona nie tylko od sytuacji ekonomicznej, która oczywiście ma znaczny wpływ, lecz także od najbardziej popularnych kierunków podróży lotniczych. Polacy najczęściej latają do Madrytu i Lizbony, dlatego ceny biletów lotniczych w te rejony są droższe od tych do np. Berlina czy Londynu.” - mówi Vladas Sapranavicius, dyrektor „Interneto Partneris”, komentując czynniki mające największy wpływ na średnią cenę biletów lotniczych.