Policja musiała wkroczyć na stoki. Szczgólnie zwracali uwagę na jedną rzecz
Sezon narciarski trwa w najlepsze, a więc stoki zapełniają się przez fanów białego szaleństwa. Turyści niestety wciąż zapominają, jak należy się zachowywać. Niektórzy zajeżdżają sobie wzajemnie drogę, zatrzymują się na środku stoku, żeby zrobić selfie, a nawet szusują pod wpływem alkoholu.
Na stokach narciarskich w rejonie Zakopanego można zauważyć szusujących policjantów. Nie wybrali się tam oni w celach hobbistycznych, ale żeby pilnować bezpieczeństwa i porządku. Przede wszystkim zwracają uwagę na osoby, które są zbyt agresywne i pod wpływem alkoholu szaleją na stokach, bowiem mogą stwarzać realne zagrożenie dla innych.
Policjanci na stokach
W środę 17 stycznia br. funkcjonariusze policji z Zakopanego pełnili służbę na stoku Harenda. Jak informują w swoich mediach społecznościowych, szczególną uwagę zwracali na to, czy dzieci na stokach są pod opieką rodziców lub opiekunów. Ponadto przypominali o obowiązku używania w czasie jazdy odpowiedniego kasku ochronnego przez osoby poniżej 16 lat.
Oprócz zadań prewencyjnych na stoku narciarskim policjanci przyglądali się również temu, co dzieje się na parkingu, w pobliżu kas biletowych czy też wypożyczalni sprzętu narciarskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS)
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jeżdżąc na nartach czy też snowboardzie po stokach są zobowiązani do przestrzegania Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Najnowsza wersja tego dokumentu pochodzić 2002/2003 r. Każdy narciarz powinien znać poniższe zasady:
- Poszanowanie dla innych osób - każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.
- Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy - narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych.
- Wybór toru jazdy - narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.
- Wyprzedzanie - wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej (po stronie lewej lub prawej), lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.
- Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku - narciarz korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.
- Zatrzymanie na trasie - należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.
- Podchodzenie i schodzenie - narciarz musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
- Przestrzeganie znaków narciarskich - każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
- Zachowanie w razie wypadku - w razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.
- Obowiązek ujawnienia tożsamości - każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.
Źródło: Policja Zakopane