Polscy himalaiści pomagają nepalskim kobietom

12 nepalskich kobiet zdobyło certyfikaty
umożliwiające im pracę przewodników trekkingowych podczas
szkolenia zorganizowanego przez polskich himalaistów.

O planach kolejnego szkolenia w kwietniu przyszłego roku, połączonego z wejściem na himalajski ośmiotysięcznik poinformowano podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach. Zależnie od środków, z pomocą polskich himalaistów w najbliższych latach przeszkolonych może zostać w sumie kilkaset kobiet.

"Planujemy kolejne szkolenia, bo tylko systemowa, długofalowa pomoc może doprowadzić do korzystnych zmian w Nepalu" - podkreślał Jacek Bożek z Klubu Gaja. Przypomniał, że turystyka wysokogórska to znaczące źródło dochodów Nepalu, które może być jednak zagrożone przez zanieczyszczenie środowiska, które jest coraz poważniejszym problemem.

"Dla kobiet bycie przewodnikiem to wyjątkowe doświadczenie, wspaniała praca. W odróżnieniu od mężczyzn nie mają tylu okazji do kontaktu z innymi ludźmi, życia publicznego, ich rola na co dzień ogranicza się do bycia w domu" - powiedziała Lucky Chetri, założycielka organizacji wspierającej edukację kobiet nepalskich Empowering Women of Nepal.

Organizacja ta współpracuje z prowadzącą szkolenia polską Fundacją Czarodziejska Góra i polskimi himalaistami. Szkoląc kobiety na przewodników uczy je wspinaczki, trekkingu, odpowiedzialności za środowisko i zasad ekologicznej turystyki, procedur pierwszej pomocy i w razie nagłych wypadków, języka angielskiego, a także wybranych zagadnień z historii, geografii, kultury i religii Nepalu.

Podczas konferencji Lucky Chetri dziękowała też Polakom za pomoc i sprzęt. Przekazała go Nepalkom firma HiMountain, która zorganizowała też zbiórkę sprzętu w swoich sklepach, gromadząc ok. 400 kg różnego rodzaju wysokogórskiego wyposażenia.

Według informacji Fundacji Czarodziejska Góra, 85 proc. wiejskich młodych kobiet w Nepalu nie potrafi czytać i pisać, większość nie ma możliwości pracy. Fundacja ta w Polsce wspiera dzieci, młodzież i dorosłych zagrożonych wykluczeniem, organizując zajęcia wspinaczkowe m.in. dla osób niepełnosprawnych czy wychodzących z uzależnienia.

_ (PAP) lun/ wkr/ mow/ _

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)