Trwa ładowanie...

Polska jak zielona wyspa na mapie bezpieczeństwa

Niebezpieczeństwo i zagrożenie to słowa, które spędzają sen z powiek mieszkańcom wielu europejskich krajów. Tymczasem Polska w różnych zestawieniach znajduje się na liście najbezpieczniejszych miejsc na kontynencie. Turyści z zagranicy, którzy chcą uciec od codziennych problemów, zdają się to zauważać i właśnie Polskę będą wybierać na tegoroczny urlop.

Share
Polska jak zielona wyspa na mapie bezpieczeństwaŹródło: East News, fot: Michał Dyjuk/Reporter
d1zz846

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zdaje się być zadowolony z takiego stanu rzeczy. Na swoim koncie na Twitterze udostępnił mapę, która jest częścią raportu przygotowanego przez brytyjskie Biuro Spraw Zagranicznych.

Grafika prezentuje poziom zagrożenia terrorystycznego w poszczególnych państwach Europy i sugeruje, gdzie nie jechać na wakacje. Polska znalazła się na liście 14 najbezpieczniejszych państw. A Kuchciński z dumą napisał "Najbezpieczniejsze miejsca na wakacje: m.in. Polska, Czechy, Węgry".

d1zz846

Podobnych map w sieci krąży wiele. Niektóre są z wiarygodnych źródeł, inne to tylko połączenie informacji prawdziwych z inwencją autora. Prawda jest taka, że niezależnie od tego, czy mapa jest fake-newsem, czy nie, to Polska właściwie zawsze występuje jako wyspa wolna od zagrożenia terrorystycznego.

Inne mapy

"The Telegraph" przygotował interaktywną mapę, która pokazuje jak narodowe biura bezpieczeństwa postrzegają zagrożenie w swoich krajach. Tutaj także Polska jest zieloną wyspą. Jako bezpieczne kraje wskazane są także: Islandia, Boliwia, Ekwador, Wietnam czy Japonia.

The Telegraph
Źródło: The Telegraph

W sieci dostępna jest także Earth Time Lapse – interaktywna mapa, na której zbierane są dane z całego świata dotyczące zgonów powiązanych z atakami terrorystycznymi. Tworzą ją m.in.: pracownicy The Igarapé Institute, który zajmuje się zbieraniem danych dotyczących bezpieczeństwa, zagrożeń i prawa na świecie. Na tej mapie można sprawdzić informacje nawet na 20 lat wstecz. W tym przypadku także bez niespodzianek – Polska wolna jest od czerwonych kółek.

d1zz846

Na wszystkich mapach, jako najbardziej zagrożone atakiem zaznaczone są państwa te, w których już takie wydarzenia miały miejsce. Są to Belgia, Francja, Niemcy, Turcja, Wielka Brytania czy Rosja.

Zawsze sprawdzaj aktualne ostrzeżenia

Niezależnie od tego, co prezentują mapy w sieci, wybierając się na urlop zawsze warto wejść na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sprawdzić aktualne ostrzeżenia o bezpieczeństwie. Informacje zawsze są szczegółowo opisane i opatrzone jednym z czterech stopni - widocznych na grafice poniżej.

MSZ
Źródło: MSZ

Ze względu na różne wydarzenia, obecnie polskie MSZ ostrzega przed podróżą do Wielkiej Brytanii, Gwinei Bissau, Wenezueli czy na Filipiny. Ostrzeżenie o charakterze "nie podróżuj" dotyczy Egiptu. Jest ono wynikiem wprowadzonego 10 kwietnia 2017 r. stanu wyjątkowego na terytorium całego kraju. Ale MSZ odradza podróży z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych nad Morzem Czerwonym, takich jak: Hurghada, Al-Dżuna, Safadża, Marsa Alam oraz Szarm el-Szejk. MSZ kategorycznie odradza podróży do wschodniej i południowo-wschodniej części Turcji oraz ostrzega przed podróżami do pozostałych regionów.

d1zz846
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zz846