Polska na weekend - Podkarpacie
Ta magiczna kraina położona na południowo-wschodnich kresach Polski to jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie dzika przyroda, wspaniałe średniowieczne czy barokowe budowle oraz pamiątki po wielkich wojnach sąsiadują ze sobą, tworząc harmonijną całość. Dlatego też ściągają do niej wszyscy bez względu na zainteresowania.
Ta magiczna kraina położona na południowo-wschodnich kresach Polski to jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie dzika przyroda, wspaniałe średniowieczne czy barokowe budowle oraz pamiątki po wielkich wojnach sąsiadują ze sobą, tworząc harmonijną całość. Dlatego też ściągają do niej wszyscy bez względu na zainteresowania. Przede wszystkim jednak *Podkarpacie *wabi swoim urokiem tych, którzy ponad wszystko kochają naturę i krajobrazy wciąż niezmienione przez człowieka. Dla nich wyprawa w te strony przypomina wkraczanie do cudownego świata Narnii z książek C.S. Lewisa, gdzie wszystko może się zdarzyć.
Województwo podkarpackie graniczy ze Słowacją i Ukrainą. Największą rzeką na jego obszarze jest San, biorący swój początek w Bieszczadach Zachodnich, już na terenie państwa ukraińskiego. To na tym prawobrzeżnym dopływie Wisły utworzono dwa sztuczne akweny: Jezioro Solińskie i Jezioro Myczkowskie, między którymi wzniesiono najwyższą w naszym kraju zaporę wodną. Trudno byłoby wybrać jeden najciekawszy zakątek w tym rejonie, tak wiele miejsc mogłoby ubiegać się o ten tytuł. Dlatego chcemy zaprezentować choć krótką listę atrakcji Beskidu Niskiego, Bieszczad, Kotliny Sandomierskiej, Pogórza Przemyskiego, Pogórza Strzyżowskiego i ich okolic. Sprawdźcie, co zainteresuje Was najbardziej!
Wojciech Kuder (All Inclusive)/ if/pw
[
]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )
Największe atrakcje Podkarpacia - Bieszczady
Trudno wyobrazić sobie bardziej rozpoznawalną wizytówkę Podkarpacia niż położone na granicy trzech państw Bieszczady. Fascynują dziewiczym pięknem krajobrazu i ciszą, którą z rzadka przerywa głos dzwonów cerkwi i kościołów. Tutaj naprawdę czuje się bliskość natury. Wśród prastarych lasów i rozległych połonin Bieszczadzkiego Parku Narodowego *żyją w spokoju wilki, rysie, żbiki i niedźwiedzie brunatne oraz żubry. Punktem obowiązkowym jest wędrówka na Tarnicę (1346 m n.p.m.). Najlepszą nagrodę za dotarcie na sam szczyt tej najwyższej góry polskich *Bieszczadów stanowi jednak spektakularny widok na dolinę rzeki Wołosaty i Przełęcz Goprowską.
Największe atrakcje Podkarpacia - renesansowy Krasiczyn
Datowany na przełom XVI i XVII w. zamek wraz okalającym go malowniczym parkiem krajobrazowym uchodzi za największą perłę położonego na Pogórzu Przemyskim Krasiczyna. Budowla ta, po Wawelu i twierdzy w Baranowie Sandomierskim, stanowi najcenniejszy zabytek architektury obronno-prezydenckiej okresu renesansu w Polsce. Jest przykładem wielkopańskiej rezydencji z cechami charakterystycznymi dla budownictwa i zdobnictwa włoskiego. Zamek w Krasiczynie zachwyca także zjawiskowym parkiem z rozległym stawem, po którym nieśpiesznie pływają łabędzie i kaczki.
Największe atrakcje Podkarpacia - Arłamów
Na terenie Pogórza Przemyskiego, na obszarze gminy Ustrzyki Dolne, leży tajemnicza osada Arłamów. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od osiedlonych tutaj w czasach księstw ruskich jeńców tatarskich, tzw. arłamanów, czyli włóczęgów. Pod koniec lat 60. XX w. na terenach Arłamowa i sąsiednich wsi (Borysławka, Sopotnik, Paportno, Grąziowa, Jamna Górna, Jamna Dolna, Krajna, Kwaszenina, Łomna i Trójca) stworzono Ośrodek Wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów, nazywany państwem lub _ księstwem arłamowskim _, oznaczony w czasach PRL kryptonimem W2. Zajmował on obszar o powierzchni ok. 25 tys. ha. Było to *popularne miejsce polowań ówczesnych elit partyjno-rządowych *i ich gości. W ośrodku bawili m.in. ostatni szach Iranu Mohammad Reza Pahlawi, król Belgii Baldwin I Koburg, prezydent Jugosławii Josip Broz Tito czy prezydent Francji Valéry Giscard d'Estaing. W Arłamowie internowany był od maja 1982 r. przewodniczący "Solidarności" Lech Wałęsa. Przetrzymywano go tu przez pół roku. Dzisiaj w tym zapierającym dech w
piersiach miejscu o niezwykłej historii czeka 4-gwiazdkowy Hotel Arłamów.
Największe atrakcje Podkarpacia - Leżajsk
Niezwykłe zabytki, piwo i muzyka organowa - to główne atrakcje, dla których warto przyjechać do Leżajska. O ile miejscowy browar zbudowano zaledwie ok. 35 lat temu, o tyle leżajskie perełki architektoniczne pochodzą z XVII w. Bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny przylegająca do klasztoru bernardynów według tradycji powstała na prośbę Matki Boskiej, która objawiła się w 1590 r. Tomaszowi Michałkowi z Giedlarowej. Kościół słynie dziś z olbrzymich organów. Należą one do najcenniejszych zabytków *tego typu nie tylko w Polsce, ale *w całej Europie. Organy główne mają aż 15 m wysokości i 7,5 m szerokości. W leżajskim kościele odbywa się także doroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
Największe atrakcje Podkarpacia - Sanok Beksińskiego
To leżące u podnóży Gór Słonnych (Słonych) i Pogórza Bukowskiego miasto słynie z niezmiernie klimatycznego historycznego centrum i tego, że urodził się w nim i mieszkał przez prawie 50 lat malarz, fotograf, rzeźbiarz i rysownik Zdzisław Beksiński, zamordowany w 2005 r. w swoim mieszkaniu w Warszawie. Artysta ten zostawił po sobie liczne dzieła. Wiele z nich obejrzymy dziś w sanockim Zamku Królewskim. Ze średniowiecznej budowli rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na rzekę San i usiane zielenią buczyny karpackiej zbocza Gór Słonnych. Zaledwie kilkuminutowy spacer dzieli zamek od innych atrakcji miasta: Rynku z XVIII-wiecznym Ratuszem, neoromańskiego Kościoła Przemienienia Pańskiego, Soboru Świętej Trójcy i barokowego zespołu kościelno-klasztornego franciszkanów.
Największe atrakcje Podkarpacia - Skansen w Kolbuszowej
Będący częścią Muzeum Kultury Ludowej *w *Kolbuszowej Park Etnograficzny zajmuje powierzchnię ok. 30 ha i składa się z dwu sektorów: lasowiackiego i rzeszowiackiego. Każdy z nich odwzorowuje tradycyjną zabudowę dawnej wsi z elementami charakterystycznymi dla danej grupy etnograficznej. Przybywających do parku turystów urzeka również najbliższe otoczenie dawnych zabudowań: leśne zagajniki, przydomowe ogródki i zieleń oddzielająca sąsiadujące zagrody. Uroku temu muzeum na świeżym powietrzu dodaje 4-hektarowy staw hodowlany i leniwie przepływający przez teren skansenu potok Brzezówka.
Największe atrakcje Podkarpacia - Ustrzyki Dolne
Warte odwiedzenia są z pewnością Ustrzyki Dolne, gdzie znajduje się kirkut, czyli cmentarz żydowski, z wieloma zdobionymi macewami, Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz Muzeum Młynarstwa i Wsi z młynem parowym z 1925 r. Można tu też spróbować regionalnej kuchni: słynnych placków bieszczadzkich, żuru z mąki owsianej czy pielmieni z mięsnym farszem. Najlepszym miejscem na spalenie nadmiaru kalorii po tak obfitym posiłku będzie Jezioro Solińskie, nazywane _ "Bieszczadzkim Morzem" _. Ten potężny zbiornik zaporowy znany jest z doskonałych warunków do uprawiania najróżniejszych sportów wodnych. Dzięki porywistym wiatrom świetnie czują się na nim zarówno wind- czy kitesurferzy, jak i amatorzy żeglarstwa, szczególnie licznie przybywający nad Solinę w czerwcu oraz na przełomie września i października.
Wojciech Kuder (All Inclusive)/ if/pw
[
]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )