Polska - najciekawsze miejsca Opolszczyzny
Polska Organizacja Turystyczna wytypowała 5 najbardziej atrakcyjnych miejsc w województwie opolskim. Są to przede wszystkim uzdrowiska, kurorty i letniska. Oprócz dobrej lokalizacji, w każdej z tych miejscowości znajduje się bogate zaplecze turystyczne do wypoczynku i rekreacji.
- Co dwa tygodnie prezentujemy pięć wybranych miejscowości z każdego województwa. Jeszcze do 31 sierpnia można głosować na te z województwa podkarpackiego, a od 1 września pod głosowanie będą poddane miejscowości województwa lubuskiego - mówi Wirtualnej Polsce Michał Nykowski z POT.
Sprawdź, które miejscowości w Opolskiem znalazły się w TOP 5.
5. Turawa
Malowniczo położona nad Małą Panwią i Jeziorem Turawskim wieś Turawa oddalona jest o 20 km od Opola. Nazwę zawdzięcza turom, które kiedyś licznie zamieszkiwały okoliczne lasy. Fani aktywnej rekreacji znajdą tu wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz trasy rowerowe prowadzące wokół jeziora, a wędkarze mogą zmierzyć się z sandaczami, które królują w tych wodach. Warto udać się do centrum wsi, gdzie znajdziemy zespół pałacowy, w skład którego wchodzą, oprócz pałacu, stajnia i wozownia.
4. Kamień Śląski
Kamień Śląski to wieś położona pomiędzy Opolem a Strzelcami Opolskimi, w sąsiedztwie Gogolina. To idealne miejsce, w którym można oderwać się od miejskiego zgiełku. Urodził się tu św. Jacek Odrowąż, dlatego we wsi działa sanktuarium jego imienia. Jednak nie tylko dlatego Kamień Śląski może uchodzić za wizytówkę regionu. Słynie także z niezwykłego porządku i dbałości o historyczne szczegóły, które sprawiły, że uhonorowano go tytułem Najpiękniejszej Wsi w regionie i często nazywa się Perłą Śląska Opolskiego.
3. Góra św. Anny
Góra św. Anny to niewielka wieś, która nazwę zawdzięcza swojemu nietypowemu położeniu na szczycie i stokach góry na Wyżynie Śląskiej. Góra św. Anny słynie z bazyliki i najważniejszego sanktuarium na Śląsku. W ich sąsiedztwie znajduje się grupa ponad 40 kaplic kalwaryjnych, z których część powstała na początku XVIII wieku.
2. Głuchołazy
Miasto Głuchołazy położone jest tuż przy granicy z Czechami, w sąsiedztwie Gór Opawskich oraz najwyższego szczytu Opolszczyzny, czyli Biskupiej Kopy. Spacerując po centrum warto zwrócić uwagę na zabytkowe kamieniczki, wieżę Bramy Górnej i pozostałości murów miejskich oraz kościół św. Wawrzyńca. Głuchołazy to także świetna baza wypadowa do wędrówek pieszych jak i wycieczek rowerowych, ze względu na mnogość szlaków turystycznych i ścieżek dydaktycznych.
1. Nysa
Pierwsze miejsce w rankingu POT zajęła Nysa. Miasto leży w niewielkiej odległości od czeskiej granicy nad Jeziorem Nyskim oraz w sąsiedztwie Jeziora Otmuchowskiego. Nysa oferuje różnorodne możliwości wypoczynku i spędzania wolnego czasu. Starówka z zabytkowymi kościołami, dzwonnicą oraz fragmentami murów miejskich i bastionem św. Jadwigi to świetne miejsce na spacery połączone ze zwiedzaniem. Osoby, które lubią spędzać czas aktywnie, również nie mogą narzekać na brak możliwości - Jezioro Nyskie ma bardzo dobre zaplecze i infrastrukturę do uprawiania sportów wodnych.
ir/wg