EgzotykaPolska Wenecja, Paryż i Rzym - wiesz gdzie się znajdują?

Polska Wenecja, Paryż i Rzym - wiesz gdzie się znajdują?

Polska Wenecja, Paryż i Rzym - wiesz gdzie się znajdują?

Przedstawiamy dziś polskie miejsca, w których możemy poczuć atmosferę słynnych zagranicznych atrakcji! Sprawdźcie, gdzie układ ulic przypomina ten w stolicy Francji - Paryżu i gdzie znajdziemy polską Saharę!

Przedstawiamy dziś polskie miejsca, w których możemy poczuć atmosferę słynnych zagranicznych atrakcji! Sprawdźcie, gdzie układ ulic przypomina ten w stolicy Francji - Paryżu i gdzie znajdziemy polską Saharę!

Sandomierz leży nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach. Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. Do najwyższej klasy zaliczane są m.in. średniowieczny układ urbanistyczny oraz jeden z najstarszych obiektów ceglanych na terenie Polski - kościół św. Jakuba. Położenie na wzgórzach oraz nagromadzenie zabytków architektury sprawiło, że do miasta przylgnęło określenie "polski Rzym".

if/pw

1 / 9

Żuławy

Obraz
© Katarzyna Jadaluk

Najbardziej charakterystyczną cechą leżących w delcie Wisły Żuław jest płaski, przypominający Holandię krajobraz. Najwyższe wzniesienie nie sięga tu nawet 15 m n.p.m., za to jedna piąta krainy to obszary depresyjne – jedyne w Polsce i jedne z zaledwie kilku w Europie. Holenderski klimat możemy także poczuć na Kaszubach - w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich (na zdjęciu) możemy zobaczyć wiatrak holender z Brus oraz "Koźlak" z Jeżewicy.

2 / 9

Szczecin

Obraz
© Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com: Włodi

Szczecin posiada wiele cech unikatowych w skali Polski. Na każdym kroku zieleń i urzekająca secesyjna zabudowa przenika się z nowoczesną architekturą. Piękne kamienice i gwiaździsty układ ulic upodabniają Szczecin do Paryża. Okoliczne tereny – puszcze, rezerwaty przyrody i jeziora stwarzają wielkie szanse dla rozwoju turystyki i podnoszą jakość życia zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających miasto.

3 / 9

Ogród Japoński we Wrocławiu

Obraz
© PolandMFA, Licencja Creative Commons, flickr.com

Pragniecie poczuć japoński klimat w kraju nad Wisłą? Wystarczy udać się do Wrocławia, do Parku Szczytnickiego. To tu na początku XX wieku założono Ogród Japoński. Miejsce znacznie ucierpiało w lipcu 1997 roku, podczas powodzi stulecia, gdy przez 3 tygodnie było pod wodą. Na szczęście po dwóch latach udało się przywrócić świetność temu oryginalnemu zakątkowi i dziś ogród cieszy oko licznych odwiedzających.

4 / 9

Przełom Dunajca

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna

Drogi wodne stanowią czasem prawdziwą atrakcję turystyczną. Wystarczy wymienić choćby słynny Wieki Kanion Kolorado w USA czy w Europie - francuski Kanion Verdon. Nie trzeba jednak szukać tak daleko – także na terenie naszego kraju znajdują się malownicze przełomy rzek. Tytuł polskiego Wielkiego Kanionu może nosić przełom Dunajca, stanowiący prawy dopływ Wisły. Płynie na odcinku prawie 250 kilometrów na terenie Polski i Słowacji. Najciekawsza partia znajduje się pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą.

5 / 9

Słowiński Park Narodowy

Obraz
© GNU Licencja Wolnej Dokumentacji, Wikipedia Commons, El Design

Słowiński Park Narodowy został utworzony w 1967 roku, aby chronić największy przyrodniczy skarb regionu, jakim są nadmorskie jeziora i ruchome piaski uznane przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Miejsce to słynie przede wszystkim z ruchomych wydm, które osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów. Spacerując po wydmach można poczuć się jak na afrykańskiej Saharze. Niezwykłe wrażenie robią kikuty martwych drzew wystające spod gór białego piasku - uderzająco podobne do tych charakterystycznych dla krajobrazu Namibii.

6 / 9

Krynica-Zdrój

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna

Leżąca na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, Krynica reklamuje się jako polskie Baden-Baden. Oba uzdrowiska poza niekwestionowanymi walorami zdrowotnymi stanowią bazę wypadową w okoliczne góry. Popularniejsze stało się jednak określenie polskie Davos - z uwagi na odbywające się w Krynicy Forum Ekonomiczne.

7 / 9

Wrocław

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna

Malownicza Starówka z tętniącym życiem średniowiecznym Rynkiem, wypełnionym kolorowymi kamieniczkami to serce Wrocławia, który w 2016 roku będzie promował polską kulturę na Starym Kontynencie. Jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miast w Polsce porównuje się często z Wenecją. Wrocław jest bowiem jednym z nielicznych miast w Polsce, które w dużej części jest położone na wyspach. Można tu zobaczyć 117 (według innych kryteriów 400) mostów i kładek!

8 / 9

Mazury

Obraz
© mazurycudnatury.org

Mazury to jeden z cudownych zakątków Polski i z całą pewnością jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Niektórzy porównują je z Amazonią. Kraina Wielkich Jezior oferuje piękne widoki, nieskażoną przyrodę oraz doskonałe warunki do uprawiania sportów motorowodnych, windsurfingu, kajakarstwa, wędkarstwa, a także jeździectwa, turystyki rowerowej i pieszej.

9 / 9

Nowy Świat, Warszawa

Obraz
© flickr.com, Licencja Creative Commons, Giåm

7. Dzielnica wraz z biegnącą przez 8. Dzielnicę Avenue des Champs-Élysées to najbardziej elegancka część Paryża. To tu znajdują się najbardziej ekskluzywne butiki światowej sławy projektantów. Jeśli chodzi o zakupy w Polsce, do wyboru mamy głównie wielkie galerie handlowe. Jedną z niewielu ulic ze sklepami jest Nowy Świat w Warszawie, którą niektórzy nazywają polskimi Polami Elizejskimi.

if/pw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)