Polski Dubaj bije rekordy popularności. Prawdziwy skarb naszego wybrzeża
Mówią o nim "polski Dubaj", choć prawda jest taka, że istnieje tylko jeden element łączący te dwa miejsca. Chodzi o sztucznie usypane plaże. Faktem jest, że osada, o której mowa, posiada jedyną w swoim rodzaju atrakcję, nic więc dziwnego, że bije rekordy popularności.
Jarosławiec to malownicza nadmorska miejscowość położona na terenie gminy Postomino, pomiędzy Ustką i Darłowem w województwie zachodniopomorskim. Wyróżnia się urokliwą plażą, położoną u stóp wysokiego klifu. Cieszy się od kilku lat ogromnym zainteresowaniem wśród polskich turystów.
- Z naszych danych wynika, że to nadmorskie miasteczko przyciąga coraz większą liczbę odwiedzających, którzy zachwycają się jego unikalnym klimatem i różnorodnością ofert noclegowych - mówi nam Karol Wiak z Nocowanie.pl. - W ostatnich miesiącach obserwujemy, że średnia wartość rezerwacji w Jarosławcu wynosi około 1438 zł, co daje średni koszt pobytu około 96 zł od osoby za dobę. Turyści spędzają tam średnio pięć dni, korzystając z licznych atrakcji, które oferuje ta urokliwa miejscowość.
Ewenement na skalę Europy
Przyciągające uwagę, piękne wybrzeże w Jarosławcu jest prawdziwym ewenementem i największą sztuczną plażą w Europie. Nie sposób przejść obojętnie obok tego cudu, który przyciąga wzrok już z daleka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uciekali w popłochu z plaży. "Ludzie, co się dzieje w tym kraju?"
Obecny kształt i piękno plaży zawdzięczamy budowie ogromnych granitowych "ramion", które utrzymują piasek dostarczany na plażę w procesie refulacji. Jest to technika polegająca na przenoszeniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody z dna morza, a następnie rozgarnianiu i profilowaniu. Ostroga palowa, czyli specjalna opaska z tzw. gwiazdoblokami, zabezpiecza brzeg przed wymywaniem.
Są osoby, które twierdzą, że za sprawą usypania tej dodatkowej, sztucznej plaży i wybudowania charakterystycznych ramion wchodzących w głąb morza, Jarosławiec przypomina Dubaj i jego Wyspy Palmowe. I to porównanie już całkiem mocno przylgnęło do niwelkiej wioski nad Bałtykiem.
Atrakcje Jarosławca
Jarosławiec to nie tylko malownicze wybrzeże. Oferuje rónież wiele innych atrakcji dla turystów. Oprócz wygrzewania się na plaży i poszukiwania bursztynów, których podobno przy wietrznej pogodzie jest tu bardzo dużo, można skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych, takich jak windsurfing czy kajakarstwo. W miejscowości znajdują się również liczne restauracje, kawiarnie i sklepy, które umożliwiają poznanie lokalnej kuchni oraz zakup pamiątek. Charakterystycznym punktem jest także latarnia morska.
Ciekawostką jest, że wieś Jarosławiec, licząca na co dzień nieco ponad 400 mieszkańców, dysponuje bazą noclegową dla ok. 30 tys. osób. Każdego roku odwiedza ją (głównie w sezonie) od 120-170 tys. turystów.
- Dominującą kategorią wybieraną przez naszych użytkowników są domki letniskowe, które stanowią aż 50 proc. wszystkich rezerwacji - wyjaśnia ekspert, Karol Wiak. - Ta forma zakwaterowania zyskała uznanie dzięki komfortowi, swobodzie i bliskości natury, którą zapewnia. Ośrodki wypoczynkowe, które wybiera 35 proc. naszych klientów, oferują z kolei bogate zaplecze rekreacyjne i udogodnienia, idealne dla rodzin i osób szukających relaksu. Hotele, stanowiące 8,5 proc. rezerwacji, przyciągają gości ceniących wygodę i pełen zakres usług, natomiast apartamenty (4,9 proc.) i inne formy noclegów (1,2 proc.) przyciągają turystów szukających unikalnych i indywidualnych rozwiązań.
Jarosławiec, ze swoimi malowniczymi plażami, bogatą ofertą gastronomiczną i licznymi atrakcjami, stał się prawdziwym skarbem polskiego wybrzeża. To miejsce, które łączy w sobie piękno natury i komfort nowoczesnych udogodnień, przyciągając zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby szukające spokojnego wypoczynku.
Źródło: Jarosławiec.com, WP