Polskie wybrzeże - te miejsca warto odwiedzić zimą
Polskie wybrzeże cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, a urlop nad Bałtykiem stanowi nieodzowną część wakacji w Polsce. Jednak nawet jesienią i w zimie warto zawitać nad polskie morze. Oto miejsca, które nawet poza sezonem letnim mogą zrobić ogromne wrażenie.
Polskie wybrzeże cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, a urlop nad Bałtykiem stanowi nieodzowną część wakacji w Polsce. Jednak nawet jesienią i w zimie warto zawitać nad polskie morze. Oto miejsca, które nawet poza sezonem letnim mogą zrobić ogromne wrażenie.
Mielno należy do najładniejszych i najpopularniejszych miejscowości nad polskim morzem. Także późną jesienią i zimą nic nie traci ze swojego uroku. Nie ma już tłumów, ceny w pensjonatach są znacznie niższe, a długie, piękne plaże zachęcają do spacerów. W styczniu i w lutym można tu spotkać wielbicieli kąpieli w lodowatej wodzie - odbywają się tu wtedy zloty morsów, którzy przyjeżdżają do Mielna z całego kraju.
at/if
Rewal
Zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym, Rewal przyciąga turystów wysokim wybrzeżem klifowym i szerokimi plażami. W lato nie brakuje tu amatorów aktywnego wypoczynku, a zimą, na znacznie mniej obleganej plaży spotkać można wielbicieli romantycznych widoków. Miasteczko z Aleją Zakochanych i wąskimi uliczkami z pewnością zachwyci tych, którzy chcą spędzić kilka dni z dala od wielkomiejskiego hałasu. Niewątpliwą atrakcją są tu także dwa tarasy widokowe, z których można podziwiać rozległą panoramę okolicy.
Świnoujście
Świnoujście należy do tych nadbałtyckich miast, które niewiele tracą poza sezonem letnim. Położone na 44 wyspach szczyci się licznymi zabytkami i portem morskim. Te miejsca można z powodzeniem zwiedzać także w chłodniejsze dni, bez konieczności przeciskania się przez tłumy. Co ciekawe, nawet zimą biała flota oferuje rejsy po Bałtyku. Z kolei ci, których nie ciągnie kontakt z lodowatymi falami, powinni się wybrać na spacer do Parku Zdrojowego, latarni morskiej czy na falochrony.
Kołobrzeg
Kołobrzeg to jeden z największych kurortów Pomorza Zachodniego. Turyści przyjeżdżają tu na wypoczynek i po zdrowie, gdyż miasto słynie ze źródeł solankowych i kopalni borowiny, a historia tutejszych warzelni soli sięga aż średniowiecza. Plaże są szerokie, czyste i zadbane, dzięki czemu można tu naprawdę odpocząć. Zimą nie ma tu tłumów, zatem podziwianie widoków ze szczytu latarni morskiej czy spacer ulicami miasta są o wiele bardziej komfortowe.
Trzęsacz
W położonym na Pobrzeżu Szczecińskim Trzęsaczu można poczuć się jak w Irlandii czy Szkocji. Co prawda ruiny na szczycie klifu to nie pozostałości zamku, a kościoła, ale ich wygląd jest równie dramatyczny. Świątynia pw. św. Mikołaja powstała na przełomie XIV i XV wieku około 2 kilometrów od brzegu morza. Na skutek zjawiska abrazji dziś możemy oglądać jedynie jej południową ścianę o długości 12 metrów. Poniżej znajduje się wspaniała plaża z wyjątkowo miękkim piaskiem. Te romantyczne ruiny prezentują się nie mniej imponująco w śniegu, a panorama Bałtyku rozpościerająca się z tarasu widokowego zapiera dech w piersiach.
Międzyzdroje
Międzyzdroje od lat cieszą się wielką popularnością wśród turystów. Dla wielu z nich ten kurort to obowiązkowy punkt programu podróży po wybrzeżu Bałtyku. Do tego niespełna sześciotysięcznego miasteczka przyjeżdża w lecie nawet 40 tys. osób! W sezonie zimowym jest tu spokojniej, ale i tak zamarznięte plaże stanowią popularny cel spacerów. Nic w tym dziwnego - tutejsze zimowe krajobrazy mają w sobie wiele uroku. Z tutejszego pomostu widać zarówno Świnoujście, jak i blisko 100-metrową górę Gosań, najwyższe wzniesienie na polskim wybrzeżu.
Niechorze
Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić nad naszym morzem także w zimie jest Niechorze. Ten popularny wśród turystów kurort szczyci się szerokimi plażami i malownicze położoną na klifie latarnią morską. Ta atrakcja jest otwarta przez cały rok, zatem warto skorzystać z tego, ze nie będziemy musieli czekać w kolejce. Na wielbicieli tajemnic Morza Bałtyckiego czekają skarby Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Podobnie jak w innych tego typu miejscowościach i tu po sezonie zapłacimy mniej za nocleg.
Krynica Morska
Krynica Morska położona na skraju Mierzei Wiślanej to jedna z tzw. wakacyjnych stolic Polski. Szacuje się, że Krynicę w sezonie letnim odwiedza ponad 30 tys. osób. Największą atrakcją miejscowości jest bez wątpienia latarnia morska, zbudowana w 1950 roku w miejscu poprzedniczki, która została wysadzona przez wycofujących się Niemców w 1945 roku. Zimą niewątpliwą zaletą Krynicy są zasypane śniegiem plaże i zapierające dech w piersiach widoki, które roztaczają się ze szczytu latarni. Bez problemu można dojrzeć z niej Frombork, a nawet Bałtijsk! Innym miejscem, które trzeba odwiedzić jest Wielbłądzi Garb - najwyższa wydma w okolicy, z której można podziwiać okolicę.
at/if