Trwa ładowanie...

Południk zerowy. Fikcyjna wyspa na oceanie

Wyspa Null jest chętnie odwiedzana, ale jedynie wirtualnie. To dlatego, że w rzeczywistości nie istnieje. Wymyślono ją w 2011 r. Stacja jest zacumowana dokładnie tam, gdzie równik przecina południk zerowy.

Południk zerowy. Fikcyjna wyspa na oceanieŹródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Graham Curran
d2wtpvu
d2wtpvu

Kilkaset mil od zachodniego wybrzeża Afryki, w Zatoce Gwinei, samotna boja pogodowa unoszona jest przez fale. Służy do badań oceanicznych i w skrócie nazywana jest PIRATA. Zbierane przez nią dane pomagają prowadzić badania naukowe nad klimatem i ulepszać prognozowanie pogody.

Stacja jest zacumowana dokładnie tam, gdzie równik przecina południk zerowy. Jego współrzędne wynoszą zatem 0,0. Stąd nazwa "null". To miejsce ma niewielkie znaczenie, ponieważ nie ma tam nic poza wodą, ale współrzędne 0,0 są jedne z najbardziej geotagowanych miejsc na Ziemi.

google maps
Źródło: google maps

Kiedy użytkownik popełni literówkę, bądź system popełni błąd, to wynik przedstawiany jest jako 0°N 0°E - czyli w ten sposób na fikcyjną wyspę Null trafiają codziennie tysiące osób. Być może i ty byłeś wirtualnie w tym miejscu, na przykład robiąc zdjęcie smartfonem. Jeśli masz w telefonie wyłączoną funkcję oznaczania geograficznego, zapisze on w danych wartości zerowe zarówno dla szerokości, jak i długości geograficznej. Nic więc dziwnego, że duża liczba adresów jest mapowana do tego fikcyjnego miejsca na Atlantyku.

Termin "Null Island" został wymyślony w 2011 r. przez autorów zbiorów danych dotyczących map na świecie (Natural Earth). Opisali ją jako "jednometrową kwadratową wyspę". Później ktoś założył stronę internetową "www.nullisland.com" (nie jest już dostępna), na której widniała widniała nazwa "Republic of Null Island". Wyspa posiadała fikcyjną historię, flagę i mapę.

d2wtpvu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wajgacz - tajemnicza wyspa zwana "Terytorium śmierci"

d2wtpvu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wtpvu