Południk zerowy. Fikcyjna wyspa na oceanie
Wyspa Null jest chętnie odwiedzana, ale jedynie wirtualnie. To dlatego, że w rzeczywistości nie istnieje. Wymyślono ją w 2011 r. Stacja jest zacumowana dokładnie tam, gdzie równik przecina południk zerowy.
Stacja jest zacumowana dokładnie tam, gdzie równik przecina południk zerowy. Jego współrzędne wynoszą zatem 0,0. Stąd nazwa "null". To miejsce ma niewielkie znaczenie, ponieważ nie ma tam nic poza wodą, ale współrzędne 0,0 są jedne z najbardziej geotagowanych miejsc na Ziemi.
Kiedy użytkownik popełni literówkę, bądź system popełni błąd, to wynik przedstawiany jest jako 0°N 0°E - czyli w ten sposób na fikcyjną wyspę Null trafiają codziennie tysiące osób. Być może i ty byłeś wirtualnie w tym miejscu, na przykład robiąc zdjęcie smartfonem. Jeśli masz w telefonie wyłączoną funkcję oznaczania geograficznego, zapisze on w danych wartości zerowe zarówno dla szerokości, jak i długości geograficznej. Nic więc dziwnego, że duża liczba adresów jest mapowana do tego fikcyjnego miejsca na Atlantyku.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Termin "Null Island" został wymyślony w 2011 r. przez autorów zbiorów danych dotyczących map na świecie (Natural Earth). Opisali ją jako "jednometrową kwadratową wyspę". Później ktoś założył stronę internetową "www.nullisland.com" (nie jest już dostępna), na której widniała widniała nazwa "Republic of Null Island". Wyspa posiadała fikcyjną historię, flagę i mapę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl