Trwa ładowanie...
d3bwc9g
poradnik
18-03-2009 12:52

Porady praktyczne

Kilka przydatnych informacji które mogą być użyteczne podczas po bytu na Litwie.

d3bwc9g
d3bwc9g

Jako, że Litwa od 1 maja 2004 tak samo jak i Polska, stała się członkiem Unii Europejskiej, nie obowiązują nas żadne specjalne procedury wjazdowe. Dodatkowo 21 grudnia 2007 Litwa weszła w strefę państw Schengen. By potwierdzić swoją narodowość należy mieć przy sobie dowód osobisty bądź paszport.

Czas miejscowy to UTC +2 godz.

Przy wjeździe na Litwę pożądane jest podróżne ubezpieczenie zdrowotne. Placówki zdrowia są we wszystkich miastach Litwy. Od 1 maja 2004 r. turyści z Polski mają prawo do nieodpłatnej pomocy medycznej we wszystkich państwowych placówkach zdrowia na Litwie. Wymagana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Więcej informacji na stroni NFZ www.nfz.gov.pl.

Informacji dla osób niepełnosprawnych udziela Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych na Litwie "Litpolinva" (ul. Tuskulėnų 15-77, Wilno, tel. +370 52 67 72 62)

d3bwc9g

Na Litwie nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Od 10 listopada do 1 kwietnia obowiązuje używanie opon zimowych. Dopuszczalna prędkość maksymalna na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/godz., poza nim 90–100 km/godz., na autostradzie 130 km/godz. (w okresie od 1 listopada do 1 kwietnia – 110 km/godz.). Dopuszczalna zawartość alko¬holu we krwi to 0,4 promila.

Jeśli chodzi o transport to Litwa posiada dobrze rozwiniętą i funkcjonującą sieć dróg. W jej skład wchodzą zarówno drogi szybkiego ruchu (w tym autostrady) jak i drogi niższych klas. Samochodowe polsko–litewskie przejścia graniczne, to: Ogrodniki/Lazdijai i Budzisko/Kalvarija.
Transport kolejowy odgrywa dość znaczącą rolę jako środek transportu zarówno osób jak i towarów. Międzynarodowe pociągi umożliwiają dojazd z Wilna do Rygi, Moskwy, St. Petersburga, Mińska. Przez Wilno kursują także pociągi relacji Ryga-Lwów oraz Kaliningrad – Moskwa, St. Petersburg, Charków, Gomel, Odessa, Kijów, Brześć.
Najważniejszą rolę w transporcie wodnym Litwy odgrywa port morski w Kłajpedzie, który ma połączenia z wieloma portami świata oraz terminal naftowy w Butingė. Port w Kłajpedzie posiada nowoczesne terminale promowe. Stąd do Niemiec, Szwecji, Danii odbywają się systematyczne rejsy transportujące ładunki i podróżnych.
Największy port lotniczy (międzynarodowy) znajduje się w Wilnie, są lotniska w Kownie, w Pałandze, w Szawlach.

Więcej informacji na temat dojazdu, przejść granicznych na Litwie, informacji dla kierowców i rowerzystów mogą państwo uzyskać na stronie Litewskiego Centrum Informacji pod adresem http://www.litwatravel.com/index.php?id=35

Kierunkowy na Litwę + 370, następnie należy wybrać kod miasta lub rejonu i numer telefonu. Potrzebny kod miasta lub rejonu znaleźć można na stronie internetowej www.telecom.lt

Jeśli chodzi o bazę noclegową Litwy to jest ona bardzo dobrze rozwinięta. W kraju według standardów międzynarodowych istnieje około 300 sklasyfikowanych (dane z 2005 roku) placówek świadczących usługi noclegowe, w tym 189 hoteli, 61 zajazd, 22 motele, 11 kempingów, 19 domów wypoczynkowych. Pod adresem mogą Państwo zarezerwować nocleg w dowolnym litewskim mieście www.zabook.com

d3bwc9g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bwc9g