Trwa ładowanie...
d3tto2t

Port lotniczy Oslo-Gardermoen

Największe atrakcje
Port lotniczy Oslo-Gardermoen
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Oslo Lufthavn AS/Espen Solli

Port lotniczy Oslo-Gardermoen to międzynarodowe lotnisko znajdujące się w Gardermoen (gmina Ullensaker), oddalone 48 kilometrów na północ od Oslo.

Port lotniczy Oslo-Gardermoen – charakterystyka

Port lotniczy Oslo-Gardermoen pierwotnie był lotniskiem wojskowym, wykorzystywanym w czasie II wojny światowej. Port lotniczy w znanej dzisiaj formie został otwarty w 1998 roku, jest głównym lotniskiem krajowym i międzynarodowym, a także drugim najbardziej ruchliwym lotniskiem w krajach nordyckich (zaraz za portem lotniczym Kopenhaga-Kastrup).

W 2017 roku lotnisko Oslo-Gardermoen obsługiwało 31 połączeń krajowych i 119 międzynarodowych. W 2010 roku obsłużyło 19 milionów pasażerów, a w 2016 roku 26 milionów. Poza Oslo-Gardermoen w okolicach Oslo funkcjonuje jeszcze port lotniczy Sandefjord-Torp, natomiast działające wcześniej lotnisko Moss-Rygge zostało zamknięte dla lotów cywilnych w 2016 roku.

Port lotniczy Oslo-Gardermoen – pobliskie miasta

Port lotniczy Oslo-Gardermoen znajduje się 47 kilometrów od centrum miasta. Jak dojechać z lotniska do centrum Oslo? Między innymi koleją, busami i taksówkami. Dostępne są też połączenia kolei aglomeracyjnej do okręgu miast Eidsvoll i Kongsberg, a także okręgów Oppland, Hedmark i Vestfold. Lotnisko obsługują też busy ekspresowe dojeżdżające do Fredrikstad, Ski i Gjøvik.

Port lotniczy Oslo-Gardermoen – linie lotnicze

Główne linie krajowe linie lotnicze wykorzystujące Oslo-Gardermoen to Scandinavian Airlines i Norwegian Air Shuttle. Spośród tanich linii lotniczych Ryanair lata do Wilna i lotniska Londyn-Stansted. Do Polski (Lotnisko Chopina) można dolecieć na Oslo-Gardermoen samolotem linii Norwegian Air Shuttle.

Port lotniczy Oslo-Gardermoen – loty z Polski

Do potu lotniczego Oslo-Gardermoen kursują bezpośrednio samoloty linii Norwegian Air Shuttle wylatujące z Warszawy (Lotniska Chopina), Krakowa (Port lotniczy Kraków-Balice) i Gdańska (port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy). Z przesiadkami można też dotrzeć do Oslo-Gardermoen z Katowic, Poznania, Rzeszowa i Wrocławia.

Dostępne połączenie z Polski do Oslo-Gardermoen wylatuje z Lotniska Chopina w Warszawie i trwa ok. 1h 50min. Jest realizowane przez linię lotniczą Norwegian Air Shuttle, a jego cena w jedną stronę może się wahać od ok. 180 do kilkuset złotych. Możliwe są też wyloty z Warszawy z przesiadką m.in. w Rydze, Kopenhadze, Bergen czy Tallinie, które mogą trwać 4,5–5 h i kosztować 300–600 zł w jedną stronę.

Port lotniczy Oslo-Gardermoen – kierunki zagraniczne

Z portu lotniczego Oslo-Gardermoen można dolecieć do ponad stu miast leżących między innymi w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Turcji, Portugalii, Hiszpanii, Pakistanu czy Egiptu.

Port lotniczy Oslo-Gardermoen
Czas lotu / jazdy samochodem

1 h 50 min / 18 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Korona norweska (NOK)

Orientacyjna odległość

1 064 km (w linii prostej)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tto2t
d3tto2t
d3tto2t