Trwa ładowanie...
d2uygm8

Port lotniczy Sandefjord-Torp

Największe atrakcje
Port lotniczy Sandefjord-Torp
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Port lotniczy Sandefjord-Torp (również Oslo-Torp) to norweskie międzynarodowe lotnisko oddalone ok. 8 kilometrów od Sandefjord i 110 kilometrów od Oslo. Służy jako drugie co do wielkości (po Oslo-Gardermoen) lotnisko obsługujące Oslo i jako regionalne lotnisko dla okręgu Vestfold.

Port lotniczy Sandefjord-Torp – charakterystyka

Port lotniczy Sandefjord-Torp powstał w dużej mierze dzięki funduszom NATO jako baza dla sił powietrznych USA.* Sandefjord-Torp* zostało otwarte w 1956 roku, a od 1960 roku rozpoczął funkcjonowanie sektor obsługujący loty cywilne. Od 1985 roku lotnisko zaczęło obsługiwać loty międzynarodowe, a w 1997 roku,* loty do Sandefjord-Torp* pod kierunkiem Oslo zaczął obsługiwać Ryanair. Ich liczba zwiększyła się w 2016 roku, ponieważ po zamknięciu portu lotniczego Moss-Rygge Ryanair przeniósł do Sandefjord-Torp część lotów.

Port lotniczy Sandefjord-Torp – pobliskie miasta

Lotnisko Sandefjord-Torp posiada bezpośrednie połączenie z Oslo (także z lotniskiem Oslo-Gardermoen) na linii kolejowej z Lillehammer do Skien. Natomiast autobusy dojeżdżają do miast takich jak Porsgrunn, Ulefoss (90 km od lotniska), Bø i Seljord. Jest też połączenie do Kristiansand, od którego ok. 16 km oddalony jest port lotniczy Kristiansand (ok. 250 km od Oslo i ok. 170 km od Sandefjord), który obsługuje loty do Gdańska (Wizz Air). Zimą z lotniska można dojechać do kurortów narciarskich w Gol, Geilo i Hemsedal.

Port lotniczy Sandefjord-Torp – linie lotnicze i kierunki lotów

Sandefjord-Torp obsługiwane jest przez następujące linie lotnicze:

  • Królewskie Towarzystwo Lotnicze (KLM) – loty do Holandii (Amsterdam-Schiphol);
  • Norwegian Air Shuttle – loty do Hiszpanii (Alicante, Malaga, Gran Canaria); sezonowo na Majorkę;
  • Ryanair – loty do Polski (Gdańsk, Kraków, Warszawa-Modlin, Poznań od 29 listopada 2017, Wrocław od 28 listopada 2017); Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii; sezonowo: Londyn-Stansted, Malaga i Teneryfa;
  • Wizz Air – loty do Polski (Gdańsk, Katowice, Lublin, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław), Rumunii, Łotwy, Macedonii, na Litwę;
  • Widerøe – loty do Niemiec, Danii; loty regionalne do Stavanger i Trondheim.

Port lotniczy Sandefjord-Torp – loty z Polski

Do lotniska Sandefjord-Torp latają tanie linie lotnicze Ryanair i Wizz Air, a przelot w jedną stronę może kosztować od 40 zł do nawet 1000 zł.

Bezpośredni przelot z Polski do Sandefjord-Torp trwa 1,5–2h. Loty możliwe są z portów lotniczych: Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Kraków-Balice, Warszawa-Modlin, Poznań-Ławica od 29 listopada 2017, Wrocław-Strachowice od 28 listopada 2017. Linia lotnicza Wizz Air oferuje loty z Gdańska, Katowic, Lublina, Olsztyna, Poznania, Szczecina, Warszawy (lotnisko Chopina) i Wrocławia.

Port lotniczy Sandefjord-Torp
Czas lotu / jazdy samochodem

1,5 h / 16 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Korona norweska (NOK)

Orientacyjna odległość

1 075 km (w linii prostej)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uygm8
d2uygm8
d2uygm8