Trwa ładowanie...

Poznań z kontrowersyjnym wideo. Fala krytyki ze strony mieszkańców

W sieci pojawił się przygotowany przez włodarzy miasta filmik, który radzi turystom, jak robić zdjęcia tak, by nie było widać trwających w Poznaniu remontów. Mieszkańcy się zagotowali.

Share
Poznań wyszedł z nietypową akcją promocyjną Poznań wyszedł z nietypową akcją promocyjną Źródło: Adobe Stock
d3xzxck

"Remontowy przewodnik po Poznaniu" wyjaśnia turystom, że centrum stolicy Wielkopolski to dziś miejsce licznych remontów. Prace trwają m.in. na Starym Rynku – tam, gdzie Ratusz z koziołkami i domki budnicze, w okolicy Placu Wolności, ale także na części ul. Święty Marcin, gdzie mieści się dawny zamek cesarski, siedziba Centrum Kultury Zamek.

Zamieszczony w sieci filmik zbiera mieszane recenzje

Zamieszczony w mediach społecznościowych krótki klip to poradnik kadrowania i komponowania zdjęć w taki sposób, by fotografie z Poznania były jak najciekawsze. Chodzi o to, by w samym środku sezonu turystycznego nie było na nich widać wszechobecnych maszyn budowlanych, wykopów czy ogrodzeń.

Krótki filmik zawiera porady dla turystów Facebook
Krótki filmik zawiera porady dla turystów Źródło: Facebook

Film udostępnił w swoich mediach społecznościowych m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. "Remonty w naszym mieście są, ale to nie znaczy, że nie można z niego przywieźć pięknych wspomnień. Podpowiadamy, jak to zrobić i niezmiennie zapraszamy do Poznania!" – napisał.

d3xzxck

Łatwo rozpoznać, które spośród setek komentarzy pod filmem pisali turyści, które – poznaniacy. Turyści żartobliwy klip raczej chwalą, czasem narzekają, że po przejściu przez Stary Rynek i remontowane ulice ich buty nadają się do solidnego czyszczenia.

Mieszkańcy Poznania są jednak o wiele bardziej krytyczni. Pod filmem nie brakuje komentarzy, że władze stolicy Wielkopolski drwią sobie z kłopotów mieszkańców centrum miasta. Ich zdaniem rozkopanych miejsc ciągle przybywa, a remonty ciągną się w nieskończoność.

"Jacek Jaśkowiak i ktoś od marketingu w UM odleciał. Na Facebooka został wrzucony poradnik "jak robić zdjęcia, by nie było widać remontów" - czytamy w jednym z wpisów udostępnionych na Twitterze.

Prezes PLOT zabrał głos w sprawie komentarzy

Prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT) Jan Mazurczak przyznał w rozmowie z PAP, że wśród turystów film zbiera raczej pozytywne recenzje i że oni na prace w mieście raczej się nie skarżą.

d3xzxck

- Wydawałoby się, że taka liczba remontów w tych kluczowych miejscach turystycznych zmniejszy liczbę osób odwiedzających miasto. Mamy jednak bardzo dobre wyniki: wycieczek jest mnóstwo, hotele w mieście są pełniejsze niż przed pandemią, w punktach informacji turystycznej nie słyszymy narzekań, że te remonty utrudniają zwiedzanie – powiedział PAP Mazurczak.

Jego zdaniem także poznaniacy powinni spojrzeć na film z lekkim przymrużeniem oka.

- Docierające do mnie recenzje tego filmiku są raczej pozytywne: że forma żartobliwa, że Poznań próbuje jakoś oswoić te remonty. Obserwujemy w mediach społecznościowych zdjęcia odwiedzających Poznań turystów, widzimy, że na Starym Rynku robią sobie i zdjęcia z koparkami, i bez koparek – powiedział.

d3xzxck

Mieszkańcy Poznania powinni docenić rozwój miasta

Wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski pytany o filmowy poradnik dla fotoamatorów i o negatywne komentarze ze strony części poznaniaków zauważył, że męki niezadowolonych niebawem się skończą. - Za rok, dwa lata nie będzie w Poznaniu żadnych remontów, bo nie będzie pieniędzy na inwestycje – zapowiedział.

Jak zauważył, każdy remont, tak w domu, jak i w mieście, wiąże się z niedogodnościami.

- Z jednej strony słyszymy krytykę, że inne miasta inwestują więcej od nas, gdy inwestujemy – też jest źle. Stary Rynek trzeba było wyremontować, inaczej wkrótce czekałyby nas tam poważne awarie i kłopoty. Dziś przez centrum rzeczywiście trudno jest przejechać, ale te remonty się skończą, będzie pięknie i będzie tam można fotografować bez żadnych poradników – dodał wiceprezydent Solarski.

Twórcy nagrania pokazują cenne triki w kwestii robienia zdjęć Facebook
Twórcy nagrania pokazują cenne triki w kwestii robienia zdjęć Źródło: Facebook

Plac budowy również w Gdańsku

Podobny filmik instruktażowy przydałby się turystom odwiedzającym Gdańsk, bo tam już od wielu tygodni trwają remonty. Mieszkańcy i przyjezdni skarżą się, że miasto wygląda jak plac budowy. Liczne remonty prowadzone na terenie Głównego Miasta są nie tylko zmorą dla amatorów fotografii, ale także dla wszystkich, którzy się po nim poruszają.

d3xzxck

- Specjalnie przyjechaliśmy do Gdańska przed wakacjami, żeby uniknąć ścisku i tłumów, spokojnie pospacerować i zrobić zdjęcie przed Neptunem bez ustawiania się w kolejce - mówi pani Ewa z Legnicy, która z mężem i dwójką dzieci odwiedziła Trójmiasto pod koniec maja. - Niestety nie przyszło nam do głowy, że przez remont na Długim Targu ani nie da się zrobić ładnych zdjęć, ani wygodnie spacerować.

Tanie wycieczki na wakacje 2022? Ekspertka zdradza najlepsze daty

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3xzxck
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xzxck
d3xzxck