Trwa ładowanie...

Pracowity czas w lasach. Trwa "wyścig z dzikami"

Z myślą o kolejnych latach, w których może nie być urodzaju nasion, leśnicy robią ich zapasy. - Właśnie w tym czasie, na wyścigach z dzikami, staramy się zebrać odpowiednią ilość żołędzi, czyli nasion dębu bezszypułkowego lub szypułkowego - mówi leśniczy w nagraniu udostępnionym przez Lasy Państwowe w mediach społecznościowych.

Żołędzie to jedne z jesiennych darów lasu Żołędzie to jedne z jesiennych darów lasu Źródło: Adobe Stock
duymuzz
duymuzz

Jednym z zadań Lasów Państwowych jest dbanie o odpowiednią gospodarkę leśną, dlatego też jesienią leśnicy zbierają nasiona drzew, aby móc później dokonać wysiewu. W materiale wideo opublikowanym przez Lasy Państwowe na Facebooku, pod lupę wzięte zostały żołędzie.

Zbiory żołędzi w lasach

- Mam tutaj obiekt pożądania dzików oraz leśników - powiedział mężczyzna, trzymając w dłoni żołędź. - Właśnie w tym czasie, na wyścigach z dzikami, staramy się zebrać odpowiednią ilość żołędzi, czyli nasion dębu bezszypułkowego lub szypułkowego - wyjaśnił.

Różnica jest jednak taka, że dzika zadowolą wszystkie żołędzie, także te z dziurkami, za które odpowiedzialny jest np. słonik żołędziowiec. Jest to gatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych, który za pomocą aparatu gębowego, do złudzenia przypominającego trąbę słonia, wwierca się w żołędzie i tam składa swoje jaja. Leśnicy natomiast zbierają tylko zdrowe żołędzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niezwykła atrakcja w Bieszczadach. "Liczymy na czadową zabawę"

duymuzz

- Potrzebujemy zdrowych żołędzi, bo tylko z tych mają szansę wyrosnąć przepiękne sadzonki, które później posłużą do posadzenia ich np. w lesie - dodał mężczyzna. Pokazał także, jak po przekrojeniu wyglądają żołędzie zdrowe oraz te z małymi dziurkami.

Przechowalnie nasion

W innym poście na profilu Lasów Państwowych przeczytać możemy o tzw. przechowalniach nasion, w których w kontrolowanych warunkach można trzymać je nawet kilka sezonów. Przed ulokowaniem w przechowalni żołędzia, należy go do tego przygotować, a proces ten składa się z kilku etapów.

"Pierwszym etapem jest tzw. spławianie żołędzi - w specjalnych pojemnikach zanurza się je, by odrzucić te, które nie toną, czyli są puste - płone bądź spasożytowane. Następnie są one jeszcze ręcznie przebierane, by odrzucić te nadpsute czy uszkodzone" - tłumaczą leśnicy.

duymuzz

W kolejnym etapie nasiona poddawane są tzw. termoterapii w temperaturze 41 st.C. Następnie w specjalnych mieszalnikach zabezpiecza się żołędzie środkiem przeciwgrzybiczym. "Tak zaprawione nasiona umieszcza się w specjalnych beczkach, które stopniowo się schładza w kolejnych komorach od 3 st. C. do -3 st. C. w komorze docelowej, gdzie nasiona przechowuje się aż do wiosny, kiedy zostaną wysiane".

duymuzz

Źródło: Lasy Państwowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
duymuzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj