Trwa ładowanie...

Prestiżowa nagroda dla Wrocławia. Pokonał znane europejskie metropolie

Wrocław wygrał międzynarodowy konkurs European Best Destination 2018! Rywalizował m.in. z Paryżem, Londynem i Barceloną. Jednak to właśnie stolica Dolnego Śląska okazała się w tym roku najlepsza.

Prestiżowa nagroda dla Wrocławia. Pokonał znane europejskie metropolieŹródło: Shutterstock.com
d29c7mf
d29c7mf

Kolejne polskie miasto, po Gdańsku, zostało docenione przez obcokrajowców. Tym razem nie skończyło się na wyróżnieniu, a na głównej nagrodzie. Trafiła ona do Wrocławia, które zdobyło 1. miejsce w konkursie European Best Destination.

Już sama nominacja stolicy Dolnego Śląska była ogromną nobilitacją. Rywalizowała z takimi miastami, jak Londyn, Barcelona, Paryż, Budapeszt, Praga, Lizbona czy Ateny. Internetowe głosowanie zaczęło się 18 stycznia i trwało do 8 lutego. Po dwóch tygodniach trwania konkursu Wrocław był w ścisłej czołówce pięciu miast, które zebrały najwięcej głosów.

– Kapituła konkursu uznała nas za miasto z dużym potencjałem, które mocno stawia na rozwój. Organizacja dużych przedsięwzięć, jak Europejska Stolica Kultury 2016 czy World Games 2017, pokazała, że jesteśmy gotowi na więcej – powiedziała Wioletta Samborska, dyrektor Biura Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego.

– Rocznie odwiedza nas między 4 a 5 mln turystów, a dotychczasowym wynikiem w konkursie pokazaliśmy, że jesteśmy w czołówce najlepszych europejskich destynacji – dodała Samborska. Radości z otrzymania nagrody nie krył też Rafał Dudkiewicz, prezydent Wrocławia, który mówił po ogłoszeniu wyników, że jest niezwykle dumny. Podziękował wszystkim wrocławianom oraz kochającym to miasto turystom za każdy oddany głos. – Zwycięstwo w tak prestiżowym konkursie świadczy o tym, że Wrocław już jest wśród najatrakcyjniejszych kierunków turystycznych na mapie Europy – skomentował Rafał Dudkiewicz.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Stolica Dolnego Śląska zwyciężyła dzięki głosom oddanym przez mieszkańców 146 krajów. Znalazły się za nią takie miasta, jak Bilbao, Colmar, Hvar, Ryga, Mediolan i Amsterdam.

d29c7mf

W poprzednich latach konkurs European Best Destination wygrywały m.in. Porto, Bordeaux, Lizbona i Kopenhaga. Nagroda przyczyniło się to do znacznego zainteresowania ze strony turystów w tych miastach. Warto przypomnieć, że EBD To międzynarodowa organizacja z siedzibą w Brukseli, zajmująca się promocją kultury i turystyki na Starym Kontynencie.

Gdańsk również jest doceniany

W 2017 r. wysoko na liście w prestiżowym konkursie znalazł się także Gdańsk, który rywalizował o przyznanie głównej nagrody z Florencją, Bilbao, Hanowerem, Barceloną, Porto, Rzymem czy Wenecją. Z kolei w lutym ub. r. stolica Pomorza znalazła się na 3. pozycji, za Porto i Mediolanem, w kategorii Najatrakcyjniejsze Turystycznie Miasta Europy 2017. Napisano wtedy w uzasadnieniu, że "nie ma drugiego takiego miasta jak Gdańsk. Inne, co najwyżej je przypominają. Ma unikatową lokalizację, bogatą historię i klimat, które sprawiają, że nie da się go pomylić z innym miastem na świecie"

Zobacz też: To jedyny związek, który łączy polskie miasta. Co mają z tego ich mieszkańcy?

d29c7mf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29c7mf