Trwa ładowanie...

Gdańsk znów na fali. Został uznany za jedno z najlepszych miast w Europie, które koniecznie trzeba odwiedzić jesienią

Co do tego, że Gdańsk jest niezwykle atrakcyjny turystycznie, nie mamy w Polsce żadnych wątpliwości. Jednak czy mieszkańcy Europy znają główne miasto na Pomorzu i chętnie je odwiedzają? Okazuje się, że tak! Gdańsk po raz kolejny znalazł się wysoko na liście w prestiżowym konkursie European Best Destination 2017, stając w szranki z popularnymi kierunkami.

Gdańsk znów na fali. Został uznany za jedno z najlepszych miast w Europie, które koniecznie trzeba odwiedzić jesieniąŹródło: Shutterstock.com
d21w15b
d21w15b

"Miasto odwagi, świeżości i wolności. Tętniące centrum kultury, nauki, sportu i rozrywki. Niezapomniane przeżycie" - tak w uzasadnieniu werdyktu napisali o Gdańsku przedstawiciele portalu EBD - europejskiej organizacji turystycznej z siedzibą w Brukseli, powołanej do promocji kultury i turystyki w Europie. Już od ośmiu lat przeprowadza ona głosowania na najlepszy kierunek podróży na Starym Kontynencie.

Wśród kandydatów na miasto, które warto odwiedzić jesienią, poza Gdańskiem, były też: Pula, Bordeaux, Florencja, Bilbao, Hanower, Turyn, Gandawa, Budapeszt, Barcelona, Porto, Edynburg, Wenecja, Lizbona, Rzym i Amsterdam. Skąd taki, a nie inny dobór miast? Kandydaci typowani są na podstawie badań Eurostatu, dotyczących turystyki w Europie oraz danych o popularności i reputacji miast w internecie. W głosowaniu bierze zawsze udział od kilkusiedzięciu do kilkuset tysięcy osób.

ul. Długa w Gdańsku / Shutterstock.com
Źródło: ul. Długa w Gdańsku / Shutterstock.com

Informacja o wysokiej pozycji Gdańska dotarła do biura promocji miasta. Jego pracownicy są dumni, że stolica Pomorza jest zauważana na arenie międzynarodowej.

d21w15b

– Nasze miasto jest jedyne w swoim rodzaju i turyści przyjeżdżają tu, aby odkrywać nowe, ciekawe miejsca na mapie Europy. Gdańsk postrzegany jest jako miasto nowoczesne, świeże i inne niż wszystkie. Można tu fantastycznie spędzić czas! – mówi w rozmowie z WP Anna Zbierska, zastępca dyrektora Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej w Gdańsku.

ul. Długa w Gdańsku / Shutterstock.com
Źródło: ul. Długa w Gdańsku / Shutterstock.com

– Prowadzimy obecnie kampanie na rynkach zagranicznych, aby wypromować Gdańsk. Zachęcamy do przyjazdu nie tylko latem, ale też jesienią czy zimą, ponieważ miasto jest warte odwiedzenia o każdej porze roku – dodaje Anna Zbierska.

Jedną z form reklamy miasta jest stworzenie nowego spotu promocyjnego – baśniowej powieści o Mieście Wolności - magicznym miejscu owianym tajemnicą. Ma pokazać, że wystarczy jeden weekend, by go poczuć i bezgranicznie się nim zachwycić. Filmik jest dostępny m.in. w serwisie YouTube - w wersji polsko- i angielskojęzycznej.

Gdańsk po raz kolejny doceniony

Gdańsk już po raz drugi znalazł się na podium w konkursie zorganizowanym przez EBD. Ostatnio w lutym br., kiedy znalazł się na 3. pozycji, za Porto i Mediolanem, w kategorii Najatrakcyjniejsze Turystycznie Miasta Europy 2017. Napisano wtedy w uzasadnieniu, że "nie ma drugiego takie miasta jak Gdańsk. Inne, co najwyżej je przypominają. Ma unikatową lokalizację, bogatą historię i klimat, które sprawiają, że nie da się go pomylić z innym miastem na świecie". Podkreślono także, że to wielki sukces, ponieważ Gdańsk po raz pierwszy brał udział w plebiscycie.

Gdańsk / Shutterstock.com
Źródło: Gdańsk / Shutterstock.com

Rosnącą popularność polskiego miasta potwierdzają liczby. Tylko latem ubr. Gdańsk odwiedziło blisko 770 tys. gości z całego świata, a średnia ocena pobytu w dziesięciopunktowej skali wynosiła 8,8. Na chwilę obecną wiadomo, że w tym roku wynik ten jest jeszcze lepszy. Zagraniczni turyści cenią Gdańsk za różnorodność i klimat. Przyjeżdżają tu na dłuższe urlopy, ale także na koncerty i festiwale.

d21w15b

Skandynawowie czują się w Gdańsku jak u siebie i doceniają dużo niższe ceny. Francuzi, Hiszpanie czy Włosi są zachwyceni położeniem miasta i infrastrukturą - hotelami, restauracjami i liczbą atrakcji. Można śmiało stwierdzić, że Gdańsk jest też chętnie odwiedzany przez mieszkańców innych części Polski. Letni urlop lub spontaniczny weekend nad morzem to coraz częstszy pomysł na wypoczynek mieszkańców Warszawy, Łodzi, Wrocławia czy Krakowa.

Zobacz też: William i Kate w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

d21w15b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21w15b