Problem na południu Europy. "Ataki stają się coraz częstsze"
U wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego, ale też we Francji, dochodzi do nietypowego zjawiska. Od pewnego czasu orki atakują łodzie, głównie żaglówki. Do ostatniego ataku doszło w czwartek 25 maja, ale służby podkreślają, że w tym roku podobnych incydentów było już kilkadziesiąt.
26.05.2023 | aktual.: 26.05.2023 12:53
W czwartek 25 maja br. orki poważnie uszkodziły żaglówkę u wybrzeży południowej Hiszpanii, poinformowała miejscowa służba ratownictwa morskiego. Dodano, że to kolejny z kilkudziesięciu ataków, które odnotowano w tym roku na wybrzeżu Hiszpanii i Portugalii.
Orki atakują łodzie
Jak podaje Reuters, orki doprowadziły do złamania steru i przebiły kadłub łódki w okolicach Gibraltaru. Czteroosobowa załoga została uratowana, a 20-metrowy statek odholowany do portu Barbate w prowincji Kadyks.
Jak podkreśla grupa badawcza GTOA, tylko w tym miesiącu doszło do 20 interakcji orek z łodziami. W 2022 r. było ich 207.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie wszystkie statki udało się uratować. Przykładowo w maju br. żaglowiec Alboran Champagne, który został zaatakowany przez trzy orki, zatonął.
Hiszpańskie Ministerstwo Transportu apeluje do żeglarzy, że gdy tylko zauważą jakiekolwiek zmiany w zachowaniu orek, np. nagłą zmianę kierunku lub prędkości, powinny jak najszybciej opuścić obszar ich przebywania. Każdą interakcję należy także zgłosić władzom.
Z czego wynikają ataki?
Według relacji żeglarzy, orki atakują w grupach. Raz pojawiły się trzy - dwie mniejsze podtrzymywały łódź, a większa uderzała w nią z całej siły. W innym przypadku naliczono aż sześć waleni. Jeden ze świadków przyznał, że wyraźnie widział, jak duża orka uczy młodszą, jak atakować.
Jak podało czasopismo "Marine Mammal Science", "doniesienia o agresywnych spotkaniach z orkami u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego pojawiły się w maju 2020 r. i stają się coraz częstsze".
Celem ataków są przede wszystkim żaglówki. Incydenty przebiegają według wyraźnego schematu. Orki zbliżają się od rufy, aby uderzyć w ster, a następnie tracą zainteresowanie, gdy pomyślnie zatrzymają łódź - podaje LiveScience.com
Naukowcy uważają, że traumatyczne wydarzenie, np. zderzenie z łodzią lub uwięzienie podczas nielegalnych połowów, mogło wywołać zmianę w zachowaniu jednej orki, którą reszta populacji nauczyła się naśladować.
Inna teoria mówi o tym, że niezwykłe zachowanie może być również zabawą. - Orki są niesamowicie ciekawymi i chętnymi do zabawy zwierzętami, więc może to być bardziej zabawa niż agresja – powiedziała Live Science Deborah Giles, badaczka z University of Washington.
Źródło: Reuters, Live Science